306. Painit

Painit jest minerałem o dość skomplikowanym składzie, wzór CaZrAl₉(BO₃)O₁₅. Twardość 8, gęstość nieco ponad 4 g/cm³. Nazwany nie od bólu, a na cześć Arthura Charlesa Davy’ego Paina (1901-71), angielskiego mineraloga i gemmologa, który jako pierwszy zwrócił na niego uwagę. Początkowo uznał go za rubin; jako nowy minerał painit rozpoznano dopiero w latach 50.

Kryształy painitu najczęściej są czerwone, a poza tym bywają też pomarańczowe, brązowe, a nawet prawie czarne. Bardzo często mają na sobie lub w sobie kryształy korundu, szczególnie rubinu (takie egzemplarze widnieją na dwóch przedostatnich zdjęciach).

Painit jest niezwykle rzadkim minerałem, wedle aktualnego stanu wiedzy występuje tylko w dwóch miejscach w Birmie, czy też Mjanmie: w stanie Kachin i w rejonie Mandalay. Większą liczbę egzemplarzy znaleziono dopiero po 2005 roku! Z tego powodu jest to kamień niezwykle drogi, jego cena sięga 60 tys. dolarów za karat (co przekłada się na około 1,2 miliona złotych za gram). Największy znaleziony painit ma 213,52 karatów (42,7 g) i należy do Medici Collection, LLC (USA).

Oprócz Mjanmy painit można znaleźć w grach „Elite Dangerous”, „Minecraft” (tylko w netherze!) i „World of Warcraft” (gdzie jednak miewa też kolor zielononiebieski, jakiego w rzeczywistości painit nigdy nie przyjmuje).

Dzięki twardości i formowaniu dobrze wykształconych kryształów painit bywa stosowany w jubilerstwie. Zwykle szlifuje się go fasetkowo (taki kamień o wadze 0,49 karata jest na ostatnim zdjęciu). Kiedyś znajdował się w księdze Guinessa jako najrzadszy znany materiał jubilerski.

Strony kamiennomagiczne jak zwykle nie zawodzą. Na jednej z nich czytamy: „Since ancient times, there are cultural beliefs that Painite crystals are believed to heal afflictions in human beings”, czyli „od pradawnych czasów różne kultury wierzyły, że kryształy painitu uważano za leczące dolegliwości u istot ludzkich”. Już sam w sobie ten bełkot jest bez sensu, a jeśli jeszcze weźmiemy pod uwagę, że minerał ten nie był znany ludzkości przed XX wiekiem… Tak czy siak, ma painit jakoby potężną wibrację i otwiera wszystkie czakry oraz serce (mam nadzieję, że w znieczuleniu). Rezonuje z pleksusem solarnym i odpręża go. Oczyszcza podświadomy umysł z niepożądanych wzorców myślowych oraz portfel nabywcy z gotówki.

[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Vítězslav Snášel x2 (wiodące), J.J.Evans, California Institute of Technology ×2, Rob Lavinsky & irocks.com ×3, Vasco Trancoso, Oleg Łopatkin]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *