2. Quest for Glory: So You Want to Be a Hero

MS-DOS, Amiga, Atari ST, NEC PC-9801, Mac OS 

Quest for Glory: So You Want to Be a Hero (pierwotnie pod tytułem Hero’s Quest) z 1989 roku jest inną grą Sierry, pionierem gatunku action RPG w rodzaju Asasynów. Fabuła nawiązuje do wielu znanych bajek, postać jest opisana kilkoma współczynnikami, można grać wojownikiem, magiem lub złodziejem, więc warto zagrać co najmniej dwa razy, bo złodziej ma dostęp do większej liczby obszarów. Gra zawiera wiele nowatorskich elementów: cykl dnia i nocy (w nocy w lesie jest dużo niebezpieczniej), bohater musi jeść i spać, parametry postaci rozwijają się wskutek używania, a nie przez przydzielanie punktów otrzymanych po awansie na wyższy poziom. Gra miała równie dobrą kontynuację w realiach Bliskiego Wschodu i bajek arabskich, zrobioną na tym samym engine; późniejsze części z interfejsem point-and-click już mnie jakoś nie wciągnęły, były za bardzo „przygodówkowe”.

Pod względem technicznym, co może słabo widać na tym screenshocie, qfg1 było dużym krokiem naprzód – to kolejna generacja engine’u Sierry, Sierra’s Creative Interpreter, co prawda nadal grafika to maksymalnie lo-res EGA w 16 kolorach, ale jednak mniej pikselowata i bardziej szczegółowa. No i jest obsługa kart dźwiękowych, czyli muzyka z prawdziwego zdarzenia (standard midi) oraz efekty.

Dopinam jeszcze obrazek z mapą – jak we wszystkich starych grach Sierry, jeden ekran to jedna lokacja.

QFG1 otrzymała remake z grafiką VGA i interfejsem myszowym już trzy lata po premierze. A jej kontynuacja, „Quest for Glory II: Trial by Fire” (1990), była ostatnią grą wydaną na SCI, jeśli nie liczyć o rok późniejszego remake’u LSL1.

Kategorie: