78. Brookit

Brookit jest jedną z mineralnych odmian ditlenku tytanu TiO₂. Występuje w różnych odcieniach brązu, co jest o tyle ciekawe, że w czystej postaci ten najpopularniejszy związek tytanu, TiO₂, ma barwę białą i jest powszechnie stosowany m.in. jako biały pigment. Twardość 5,5-6, gęstość ponad 4 g/cm3. Kruchy, wykazuje dwójłomność, znajdowany jest m.in. w Walii, Pakistanie, Arkansas i we wschodniej Syberii. Często brookit przerasta kryształy kwarcu – widać to na ostatnim zdjęciu.

Nazwę nadał temu minerałowi w 1825 roku Serve-Dieu Abailard „Armand” Lévy (ten to się musiał długo przedstawiać, choć z pewnością nie tak długo, jak znany skądinąd Johann Gambolputty de von Ausfern Schplenden Schlitter Crass Cren Bon Fried Digger Dingle Dangle Dongle Dungle Burstein von Knacker Thrasher Apple Banger Horowitz Ticolensic Grander Knotty Spelltinkle Grandlich Grumblemeyer Spelter Wasser Kurstlich Himble Eisenbahnwagen Gutenabend Bitte einen Nürnburger Bratwürstel Gespurten mit Weimache Luber Hundsfut Gumeraber Schönendanker Kalbsfleisch Mittleraucher von Hautkopft z Ulm) na cześć Henry’ego Jamesa Brooke’a, zamożnego angielskiego kupca tekstylnego i aktuariusza, a zarazem krystalografa i mineraloga amatora (odkrył 12 minerałów i był członkiem Royal Society).

Według stron kamiennomagicznych brookit charakteryzuje się wysoką wibracją silnie oddziałującą na wyższe czakry, ułatwia kontakt z aniołami i istotami pozaziemskimi (trzeba podesłać tę informację Giorgio Tsoukalosowi). Brookit pomaga w przyciąganiu i zachowywaniu energii, a także w łączeniu się z jestestwami oczekującymi, aby wspomagać nas w wyższych królestwach (to będzie Bhutan, nie ma wyższego – Nepal jest republiką). Ponadto zachęca do otwarcia czakry dusznej gwiazdy (ang. soul star chakra) i wyższych czakr eterycznych (czy to jest zdrowe? eter ma działanie narkotyczne). Myślę, że na tym zakończymy czakrowanie.

[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *