359. Kosmochlor

Kosmochlor jest bardzo rzadkim minerałem chromu, o wzorze NaCrSi₂O₆. Ma wyraziste, szmaragdowozielone zabarwienie, charakterystyczne dla związków chromu(III). Należy do grupy piroksenu. Twardość 6, gęstość ok. 3,6 g/cm³. Jego nazwa pochodzi od greckich słów κοσμικός (kosmikós, „kosmiczny”) i χλωρός (chlorós, „zielony”), dlatego także w językach innych niż polski pisze się ją przez „k”.

Ten kosmos w nazwie nie wziął się znikąd, bowiem po raz pierwszy zidentyfikowano ten minerał w żelaznym meteorycie Toluca z Meksyku (w pozostałości po roztworzeniu, 1897 rok). Później znaleziono go też w innych meteorytach: Orgueil (Francja), Caohuilla (Meksyk), Morasko (Polska), Elga (Rosja), w kraterze Meteor Crater w Arizonie. Udało się go też wykryć w skałach wulkanicznych, m.in. w Niemczech i Nowej Zelandii.

Kosmochlor tworzy szereg z jadeitem, który w swojej czystej postaci zawiera jony Al³⁺ lub Fe³⁺ jako metal na III stopniu utlenienia. W związku z tym minerał ten często współwystępuje z jadeitem i tworzy z nim przeróżne mieszaniny. Można go więc znaleźć w okazach uważanych dawniej za sam jadeit, tworzy też skałę o nazwie maw-sit-sit (ang. mo sit sit), wykorzystywaną w jubilerstwie (ostatnie zdjęcia).

Maw-sit-sit został odkryty w 1963 roku przez szwajcarskiego gemmologa Eduarda Gübelina w Birmie i nazwany na cześć wioski Maw Sit Sit, w której pobliżu go znaleziono. Birma jest jedynym źródłem tego kamienia – tamtejsze złoża pochodzą z okresu jurajskiego.

Jako jeden z lansowanych nowych surowców jubilerskich maw-sit-sit nie mógł ujść uwadze stron kamiennomagicznych. Otóż pomaga on jakoby tworzyć poczucie jedności w związkach, usuwa negatywne uczucia. Generuje optymistyczne nastawienie do życia, które ma pomóc w osiągnięciu zaplanowanego sukcesu. Daje poczucie szczęścia i zabawy.

Jeśli chodzi o efekty lecznicze, to są one bardzo dokładnie wyszczególnione. Ma dużo energii i leczy komórki wraz ze szkieletem, aby pozytywnie otaczały ciało (nie wiedziałem, że mamy egzoszkielet, muszę sprawdzić, czy nie wyrosły mi owadzie czułki). Leczy też skurcze i zaburzenia płodności, nerek, śledziony, przyśpiesza rekonwalescencję po operacjach. Pomaga odfiltrować toksyny z ciała oraz oczyszczać obstrukcje intelektualne i emocjonalne (OIDP na obstrukcje był raczej laxigen). Pomaga w leczeniu uszkodzonych stawów i kości, zwłaszcza biodrowej. Więc jak komuś się przytrafi fraktura biodra, to proszę się zgłosić do jubilera, a nie ortopedy 😀

[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Volker Betz, Molin Lee × 2; James St. John – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18034762; Marcus Origlieri, Weinrich Minerals; MASHIL; Like-Gemstone (eBay); Pwlgems (Etsy)]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *