W krainie kwitnących samurajów 11

Dzień 6. Tenryū-ji, gaj bambusowy i willa Ōkōchi

Po obiedzie wybraliśmy się do świątyni Tenryū-ji, zbudowanej w XIV wieku i obecnie jednego z licznych w Kioto Miejsc Dziedzictwa Światowego. Świątynia ta znajduje się w miejscu starej świątyni zbudowanej przed rokiem 1000, a w XIII wieku przekształconej w willę cesarską. Niestety oryginalne budynki świątynne, których było ponad 150, uległy zniszczeniu w wyniku licznych pożarów, wojny Onin oraz buntu przeciwko szogunatowi Tokugawów w 1864 roku. Stan dzisiejszy to rekonstrukcja z epoki Meiji. Świątynia ta słynie m.in. z wizerunku Bodhidharmy (faceta z dziwną miną – mnicha buddyjskiego z klasztoru Shao-lin, który medytował w milczeniu przez 9 lat), oraz smoka, który patrzy na widza niezależnie od tego, gdzie się stoi.

Za świątynią znajduje się gaj bambusowy Arashiyama, a za nim willa Ōkōchi Denjirō, gwiazdy japońskiego filmu niemego, konkretnie filmów o samurajach. Ōkōchi był tak bogaty, że mógł kupić całą górę i zbudować na niej szereg zabudowań oraz ogród zen. Jest to bardzo klimatyczne miejsce, choć upstrzone tabliczkami „Keep out” 😉

Na kolację tego dnia zjedliśmy rewelacyjnego węgorza, a potem udaliśmy się na bardzo dobry koncert zespołu grającego głównie na tradycyjnych japońskich instrumentach.

Na koniec kazano nam spać na podłodze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *