Bermanit jest minerałem manganu o wzorze Mn²⁺Mn³⁺₂(PO₄)₂(OH)₂·4H₂O, czyli zawierającym dwa rodzaje kationów Mn. Twardość 3,5, gęstość 2,85 g/cm³, tworzy czerwonobrązowe lub brązowe kryształki, których barwa ciemnieje od wpływem światła. Roztwarza się w kwasie azotowym(V).
Nazwę bermanit otrzymał w latach 30. XX wieku na cześć Harry’ego Bermana, amerykańskiego mineraloga systematycznego, profesora mineralogii na Harvardzie i współautora siódmej wersji systemu klasyfikacji minerałów stworzonego jeszcze w XIX stuleciu przez Jamesa Danę.
Jest to rzadki minerał – znaleziono go w kilkudziesięciu miejscach rozrzuconych po różnych kontynentach, np. w Argentynie, Brazylii, Australii Południowej, a jego lokalizacją charakterystyczną jest jedna z kopalń Okręgu Górniczego Eureka w Arizonie. Bermanit często współwystępuje z fosfosyderytem lub strengitem (oba te minerały są uwodnionymi fosforanami(V) żelaza(III)).
[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Christian Rewitzer, Font Philippe & MicroMinéral Market Collection, Pedro Alves, Gianfranco Chiccolini, Elmar Lackner, Stephan Wolfsried, Serge Lavarde, Luigi Chiappino]