271. Augelit

Augelit jest fosforanowym minerałem glinu, o wzorze Al₂(PO₄)(OH)₃. Bezbarwny, żółtawy, rzadziej różowy, ale najładniejsze są egzemplarze zabarwione na zielono. Twardość 4,5-5, gęstość 2,7 g/cm³. Znany od XIX wieku, nazwę otrzymał od greckiego słowa αυγή (auge), czyli „połysk”. Powstaje wskutek procesów metamorfizmu skał zawierających fosforany.

Jest to raczej rzadki minerał, aczkolwiek znaleziono go na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Niezbyt duża twardość oraz kruchość powodują, że pomimo tego, iż czasem szlifuje się go fasetkowo jako kamień jubilerski, to niezbyt nadaje się do noszenia w biżuterii.

Augelit pojawia się w uniwersum Forgotten Realms, świecie fantasy wykreowanym na potrzeby pierwszej w dziejach gry RPG (papierowej), Dungeons & Dragons, w 1986 roku. Franczyza ta ma się cały czas bardzo dobrze, system Dungeons & Dragons w różnych wersjach występuje w kilkudziesięciu grach komputerowych, takich jak serie „Baldur’s Gate”, „Neverwinter Nights”, „Icewind Dale”, „Pool of Radiance”, „Dark Sun” i wiele innych. W Forgotten Realms augelit jest kamieniem antymagicznym. Zwiększa szanse odparcia zaklęć i zmniejsza obrażenia od magii.

Wedle stron kamiennomagicznych augelit ma uroczą kojącą wibrację, wzmacnia sen i związki międzyludzkie (te drugie dzięki temu, że wyzwala gniew, a nie dlatego, by był stosowany jako materiał na wibratory). Dodatkowo należy do kamieni leczniczych i sprzyja utracie wagi. Ponieważ dobre egzemplarze augelitu kosztują na Etsy od kilkuset do kilku tysięcy złotych, chodzi tu chyba o wagę portfela.

[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Carles Millan (1), anonim, Rob Lavinsky & irocks.com (reszta), Daniele Respino (ostatnie)]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *