270. Karminit

Karminit (ang. carminite) to arsenianowy minerał ołowiu i żelaza, o wzorze PbFe³⁺₂(AsO₄)₂(OH)₂ (ołów jest na II stopniu utlenienia). Jego nazwa pochodzi oczywiście od karminowego zabarwienia, choć może też przyjmować inne odcienie czerwieni. Twardość 3,5, gęstość ok. 5,1 g/cm³ (dość duża, bo ołów). Jest to dość rzadki minerał powstający głównie wskutek przemian arsenopirytu w strefach utleniania złóż ołowiu. Na świecie znajduje się go głównie w Europie i USA (w Polsce w jednym miejscu, na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego). Został odkryty w 1850 roku.

Karminit roztwarza się w kwasie solnym z wydzieleniem osadu PbCl₂, a w kwasie azotowym(V) roztwarza się całkowicie. W przyrodzie występuje zwykle w pokroju spłaszczonych igieł, czasem sięgających nawet 2 cm długości. Igły te tworzą na ogół agregaty, czasem bardzo regularne, a nawet kuliste. Minerał ten wykazuje silny pleochroizm, czyli zależność barwy od kierunku patrzenia. Z uwagi na atrakcyjny wygląd karminit jest bardzo popularny wśród kolekcjonerów minerałów.

Podczas przeszukiwania Internetu dowiedziałem się m.in., że „Carminite” jest nazwą serii sukni ślubnych, które jednakowoż są białe (Polska to nie Chiny – tam panna młoda zakłada czerwoną suknię, bo u Chińczyków czerwień przynosi szczęście).

[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Christian Rewitzer, Stephan Wolfsried, Jean-Marc Johannet, Elmar Lackner, IOB Sylvano, Font Philippe & MicroMinéral Market Collection, Y. Vessely, Steve Rust]

Jeden komentarz do “270. Karminit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *