Dolina Pałaców i Ogrodów 15

Dzień 6.

Cieplice – starówka

A zatem jazda do domu, ale, wzorem Ksenofonta, trasą okrężną. Zaczynamy od Cieplic. Dokładniej Cieplice Śląskie-Zdrój, od 45 lat część Jeleniej Góry. Według legendy miejscowe gorące źródła i ich lecznicze właściwości zostały odkryte w 1175 roku przez księcia Bolesława Wysokiego, kiedy to jeleń ścigany przez niego podczas polowania wskoczył do takiego źródła, ozdrowiał i uciekł, robiąc z księcia jelenia. W rzeczywistości pierwsza wzmianka o miejscowości jest o ponad sto lat późniejsza i dotyczy przekazania jej joannitom. Od połowy XIV wieku do końca II wojny światowej Cieplice należały do Schaffgotschów, którzy od spalenia się zamku Chojnik mieli tu swoją główną siedzibę.

W Cieplicach znajduje się przemnóstwo zabytków – starówka jest bardzo urokliwa i obejmuje, prócz kamienic, trzy kościoły, czworoboczną campanillę z początku XVIII wieku, dawny klasztor cystersów (obecnie pijarów oraz siedziba Muzeum Przyrodniczego), pałac Schaffgotschów przy Placu Piastowskim, Park Zdrojowy z wieloma zabytkowymi obiektami, w tym teatrem, Park Norweski z drewnianym pawilonem w stylu skandynawskim, drugi pałac i mnóstwo innych obiektów. Przez miasto przepływają dwie rzeczki, Wrzosówka i Kamienna; nad tą drugą jest promenada spacerowa.

Park Zdrojowy

Park Norweski

Pałac Schaffgotschów

Pałac w obecnym kształcie został zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku przez księcia Johanna Nepomucena Schaffgotscha w miejscu dawniejszego renesansowego dworu, zniszczonego w wyniku pożaru. Jest to monumentalny budynek (fasada ma długość 81 m) w stylu będącym połączeniem dojrzałego baroku i wczesnego klasycyzmu. Formalnie składa się z trzech skrzydeł, jednak skrzydła boczne są w rzeczywistości dość krótkie w zestawieniu z głównym. Budynek jest kryty czterospadowym dachem z lukarnami (to te okienka wystające z płaszczyzny dachu).

W pałacu znajduje się filia Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze, więc zasadniczo nie jest on dostępny do zwiedzania. Podczas naszej wizyty w Cieplicach był zamknięty.

Jako ciekawostkę przedstawię tu rzeźbione epitafium rodziny Schaffgotschów, którą niektórzy nazywają śląskimi Rockefellerami. Nazwisko to niejednokrotnie przewijało się w tej relacji – a oto szpanerskie renesansowe epitafium niektórych przedstawicieli rodu, znajdujące się w kościele św. Jadwigi w Gryfowie Śląskim. Autorem zdjęcia jest Hannibal Smoke, pasjonat historii i dawnej architektury Dolnego Śląska, autor wielu książek na temat tego regionu, w tym samego Wrocławia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *