Dzień 6.
Cieplice – starówka
A zatem jazda do domu, ale, wzorem Ksenofonta, trasą okrężną. Zaczynamy od Cieplic. Dokładniej Cieplice Śląskie-Zdrój, od 45 lat część Jeleniej Góry. Według legendy miejscowe gorące źródła i ich lecznicze właściwości zostały odkryte w 1175 roku przez księcia Bolesława Wysokiego, kiedy to jeleń ścigany przez niego podczas polowania wskoczył do takiego źródła, ozdrowiał i uciekł, robiąc z księcia jelenia. W rzeczywistości pierwsza wzmianka o miejscowości jest o ponad sto lat późniejsza i dotyczy przekazania jej joannitom. Od połowy XIV wieku do końca II wojny światowej Cieplice należały do Schaffgotschów, którzy od spalenia się zamku Chojnik mieli tu swoją główną siedzibę.
W Cieplicach znajduje się przemnóstwo zabytków – starówka jest bardzo urokliwa i obejmuje, prócz kamienic, trzy kościoły, czworoboczną campanillę z początku XVIII wieku, dawny klasztor cystersów (obecnie pijarów oraz siedziba Muzeum Przyrodniczego), pałac Schaffgotschów przy Placu Piastowskim, Park Zdrojowy z wieloma zabytkowymi obiektami, w tym teatrem, Park Norweski z drewnianym pawilonem w stylu skandynawskim, drugi pałac i mnóstwo innych obiektów. Przez miasto przepływają dwie rzeczki, Wrzosówka i Kamienna; nad tą drugą jest promenada spacerowa.
Park Zdrojowy
Cieplickie termy obok Parku Zdrojowego, do których dobudowano niedawno akwapark
Park Norweski
Pałac Schaffgotschów
Pałac w obecnym kształcie został zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku przez księcia Johanna Nepomucena Schaffgotscha w miejscu dawniejszego renesansowego dworu, zniszczonego w wyniku pożaru. Jest to monumentalny budynek (fasada ma długość 81 m) w stylu będącym połączeniem dojrzałego baroku i wczesnego klasycyzmu. Formalnie składa się z trzech skrzydeł, jednak skrzydła boczne są w rzeczywistości dość krótkie w zestawieniu z głównym. Budynek jest kryty czterospadowym dachem z lukarnami (to te okienka wystające z płaszczyzny dachu).
W pałacu znajduje się filia Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze, więc zasadniczo nie jest on dostępny do zwiedzania. Podczas naszej wizyty w Cieplicach był zamknięty.
U szczytu ściany herb Schaffgotschów Jedno ze skrzydeł bocznych Oficyna pałacowa Pałac od strony Parku Zdrojowego
Jako ciekawostkę przedstawię tu rzeźbione epitafium rodziny Schaffgotschów, którą niektórzy nazywają śląskimi Rockefellerami. Nazwisko to niejednokrotnie przewijało się w tej relacji – a oto szpanerskie renesansowe epitafium niektórych przedstawicieli rodu, znajdujące się w kościele św. Jadwigi w Gryfowie Śląskim. Autorem zdjęcia jest Hannibal Smoke, pasjonat historii i dawnej architektury Dolnego Śląska, autor wielu książek na temat tego regionu, w tym samego Wrocławia.