380. Prazjolit

Prazjolit (ang. prasiolite) jest bardzo rzadką w naturze zieloną odmianą kwarcu SiO₂ (stąd inne nazwy: amegreen albo vermarine), czasem seledynową, bladoniebieską albo bladoróżową. Zielone zabarwienie jest spowodowane domieszkami metali, a konkretniej glinu i żelaza, które do pewnego poziomu dają zabarwienie fioletowe (i wtedy mamy ametyst), a powyżej 120 ppm – zielone.

Jest to niezwykle rzadki minerał, który odkryto w okolicy Suszyny w gminie Kłodzko, a do dziś znaleziono tylko w czterech regionach na świecie: prócz Dolnego Śląska (gdzie występuje w kilku miejscach, m.in. w słynnych Płóczkach Górnych, skąd pochodzi wiele efektownych egzemplarzy agatów) – w kanadyjskiej prowincji Ontario, w północnym Somersecie w Anglii oraz w regionie Khomas w Namibii. Wiele egzemplarzy prazjolitu przybywa z Brazylii (stany Minas Gerais i Rio Grande del Sul), są jednak – podobnie jak tamtejsze ametysty – wytwarzane sztucznie przez poddawanie niektórych odmian kwarcu działaniu promieniowania jonizującego. Prazjolity nie lubią wystawienia na ciepło i światło słoneczne, bo oba te czynniki powodują zanik barwy.

Nazwa prazjolitu pochodzi od greckiego słowa πράσον prason oznaczającego „por”, czyli przekłada się na „kamień o kolorze pora”. Minerał te jest wykorzystywany głównie do celów jubilerskich, gdzie tradycyjnie egzemplarze klarowne szlifuje się fasetkowo, a nieprzezroczyste – w kaboszony. Na Etsy można znaleźć mnóstwo biżuterii z prazjolitem. Bledsze i mniejsze egzemplarze łączone są ze srebrem i kosztują kilkadziesiąt euro, natomiast większe i ciemniejsze – ze złotem, a wtedy cena takiej biżuterii to zwykle 200-400 euro. Trzeba jednak pamiętać, że naturalny prazjolit jest blady, więc kolor ciemnozielony oznacza zwykle kamień po obróbce, a być może całkowicie sztuczny.

Wedle magików od kamieni prazjolit jest od leczenia duchowego, emocjonalnego, umysłowego i fizycznego. Jest to kamień czakry solarnej, serca, trzeciego oka i korony; głównie zimowych znaków zodiaku: Koziorożca, Wodnika i Ryb. Symbolizuje obfitość, powodzenie i samodzielność; leczy m.in. serce, ale osobom słabującym na ten narząd zalecałbym jednak wizytę u kardiologa.

[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Cindy Hassler × 3, J. Ralph, John Collins, Henry Minot, Rob Lavinsky & MineralAuctions.com; pozostałe: Gemstones.com, Bliss Crystals, Pillwals (Etsy), JewelryTelevisionGemstones.com, Brazi Druse Jewelry]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *