Cetyneit (ang. cetineite) jest minerałem antymonu, o bardzo skomplikowanym wzorze (K,Na)₆Sb³⁺₁₂(Sb³⁺S₃)₂O₁₈(OH)₀,₅·5,5H₂O. Krystalizuje zwykle w skupiskach promieniście rozchodzących się igiełek o soczyście czerwonym lub czerwonopomarańczowym zabarwieniu (rzadziej żółtym). Twardość 3,5, gęstość 4,21 g/cm³. Odkryto go w latach 80. XX wieku w kopalni La Cetine w regionie Sieny (Włochy) i nazwano właśnie od tego miejsca.
Cetyneit jest bardzo rzadkim minerałem, prócz trzech miejsc w Toskanii znaleziono go jak dotąd jeszcze tylko w południowej Sardynii. Powstaje wskutek wietrzenia złóż rud antymonu.
W literaturze naukowej można znaleźć informacje, że antymoniany o strukturze typu cetyneitu są półprzewodnikami nanoporowatymi, których właściwości przewodzące zmieniają się pod wpływem gazów szlachetnych (zapewne adsorbowanych w porach).
[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Enrico Bonacina × 3 (w tym wiodące), Matteo Chinellato × 4, Christian Rewitzer, Elmar Lackner, Yaiba Sakaguchi, Flavio Giuseppe Taricco]