Chalcedon chromowy to odmiana chalcedonu barwy zielonej, chemicznie jedna z form ditlenku krzemu SiO₂. Jest podobny do chryzoprazu, tylko ma ciemniejsze zielone zabarwienie, za które odpowiadają związki chromu. Oprócz chryzoprazu oglądaliśmy też inne odmiany chalcedonu: agat i karneol.
Co ciekawe, chalcedon chromowy, często wykorzystywany przez Rzymian (Pliniusz Starszy podaje mylnie, że pochodził z Indii), został około II wieku n.e. zapomniany i ponownie odkryto go dopiero w latach 50. XX wieku, po znalezieniu złóż w Zimbabwe. Kamienie pochodzące z Zimbabwe najczęściej są określane jako mtorolit lub mtorodyt. Poza Afryką chalcedon chromowy występuje w Anatolii (Turcja), Australii Zachodniej i w prowincji Chiquitos w Boliwii, rzadziej na Uralu i Bałkanach, jest więc jednym z bardzo rzadkich minerałów. Egzemplarze z Boliwii bywają nazywane czikitytem 😀 Nazwa samego chalcedonu pochodzi od łacińskiego słowa chalcedonius, które w wersji greckiej występuje też w Biblii, ale nie znaleziono go nigdzie poza tym, więc nie wiadomo, co właściwie oznacza.
Wedle publikacji kamiennomagicznych (konkretnie książki „Stones of the Goddess: Crystals for the Divine Feminine”) chalcedon chromowy jest przepełniony figlarną, beztroską energią, która sprzyja miłości, nowemu życiu i wzrostowi. Chodzi też o wzrost zdrowia, zamożności i szczęścia; ponadto kamień ten leczy stany zapalne, bóle i artretyzm. Niestety autor książki nie podaje żadnych odnośników do prowadzonych w kontrolowanych warunkach testów klinicznych…
[zdjęcia: 1-3 za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Dan Costian i anonimy; pozostałe zdjęcia z różnych sklepów internetowych i serwisów aukcyjnych]