132. Miedź

Minerałów miedzi oglądaliśmy już mnóstwo, ale jeszcze nie było samego metalu. Miedź (twardość 3) ma barwę czerwoną i należy do nielicznych „kolorowych” metali. Metale przeważnie są szare, srebrzyste lub białe, wyjątki stanowią jeszcze złoto (żółte), cez (żółty), potas (fioletowy) i według niektórych źródeł osm (niebieskawy). Zabarwienie miedzi pochodzi od przejść elektronów między poziomami 3d i 4s. Polska nazwa miedzi pochodzi od germańskiego misa, co być może wywodzi się od protoindoeuropejskiego *mḗms, oznaczającego „mięso”, przez skojarzenie z barwą.

Miedź jest metalem względnie mało aktywnym, dlatego oprócz minerałów występuje też w przyrodzie w postaci rodzimej (metalicznej). Powstaje w wyniku wybuchów supernowych obu typów, czyli wybuchów gwiazd masywnych i wybuchów białych karłów, które „nazbierały” wystarczająco dużo obcej materii. Prócz barwy miedź wyróżnia się jeszcze bardzo dużym przewodnictwem cieplnym  i elektrycznym (tylko srebro ma większe), co bezpośrednio wiąże się z jej miękkością. Otóż w przypadku miękkich metali drgania cieplne sieci krystalicznej w mniejszym stopniu przeszkadzają ruchowi elektronów, czyli nośników ładunku i ciepła. Podobnie jak srebro, miedź ma właściwości bakterio-, wirusobójcze i grzybobójcze, o czym wiedziano już w starożytności i wykorzystywano, stosując miedź do wyrobu naczyń i rur. Dzisiaj właściwość tę wykorzystuje się także w produkcji odzieży zwalczającej przeróżne infekcje; znane są np. skarpety ze splotem miedzi, stosowane do zwalczania grzybicy stóp. Innym „pozaelektrycznym” zastosowaniem miedzi jest produkcja antykoncepcyjnych wkładek domacicznych. Miedź stanowi mikroelement i powinna w odpowiedniej ilości występować w diecie; dużo miedzi zawierają m.in. wątroba, ziarna sezamu, kakao, a także ostrygi, kalmary i homary.

Wedle stron kamiennomagicznych miedź zapewnia harmonijne połączenie między ciałem fizycznym a ciałem astralnym. Przynosi szczęście, zwłaszcza w odzyskiwaniu rzeczy, które się utraciło. Zwalcza lenistwo, bierność, niepokój, brak samoakceptacji; stymuluje dyplomację, niezależność, inicjatywę, optymizm. Sądząc po tym, ile miedzi nas dzisiaj otacza w każdej chwili, wszyscy powinniśmy być nieuleczalnymi hiperaktywnymi optymistami, którzy nigdy niczego nie gubią 🙂

[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *