Dolina Pałaców i Ogrodów 2

Dzień 1. – Bolków

Następny przystanek na trasie ku Jeleniej Górze – dojeżdżamy drogą nr 5, a dalej jedziemy drogą nr 3. Ale najpierw badamy okolicę. Bolków jest, bez przesady, miastem znanym na całym świecie, przynajmniej w kręgu fanów muzyki gotyckiej (gothic rock i gatunki pokrewne). Albowiem to właśnie w tutejszym zamku odbywa się od 1997 festiwal Castle Party (gwoli ścisłości – pierwsze trzy edycje festiwalu odbyły się na zamku Grodziec, między Bolesławcem a Złotoryją; w 2020 festiwal nie odbył się z powodu zarazy). Lista wykonawców, którzy wystąpili na Castle Party, jest imponująca – obejmuje m.in. takie formacje, jak Closterkeller, Fading Colours, Aggressiva 69, XIII Stoleti, Clan of Xymox, Inkubus Sukkubus, Psyche, Ataraxia, Behemoth, The Breath of Life, The Legendary Pink Dots, Arcana, New Model Army, Diary of Dreams, Deine Lakaien, Camouflage, Renata Przemyk, Diorama, Anne Clark, Żywiołak, Otto Dix, Project Pitchfork, Lacrimosa, Raison d’etre, L’ame Immortelle, Wardruna, Tiamat, Apoptygma Berzerk, Faun, Żywiołak, Metus i mnóstwo innych, nierzadko wielokrotnie.

Jeśli chodzi o sam górujący nad miastem i widoczny z daleka zamek, to powstał on w XIII wieku na polecenie Bolesława II Rogatki zwanego Łysym i został rozbudowany przez jego syna Bolka I Surowego. W XIV połączono go z fortyfikacjami miejskimi, czego ślady są widoczne do dziś (choć w pobliżu zamku mury miejskie już nie istnieją). Najbardziej charakterystycznym elementem zamku jest istniejąca do dziś wieża z tzw. dziobem (czyli mająca przekrój w kształcie kropli), unikat na skalę europejską. Wieża ma dziś wysokość 25 m i oferuje piękne widoki (średnica 15 m, grubość murów w przyziemiu 4,5 m); na moje oko służyła też jako tzw. wieża śrutowa, czyli do wytwarzania kul muszkietowych przez lanie roztopionego ołowiu. Poza tym w dobrym stanie zachował się renesansowy budynek, tzw. Dom Niewiast, mieszczący obecnie muzeum. Niestety większość zbiorów, liczących prawie 8 tysięcy eksponatów, została przewieziona do Wrocławia po włamaniu w 1982 roku. W obrębie murów znajduje się kilka efektownych dziedzińców. Na zamku kręcono kilka odcinków polskiego serialu „Wiedźmin” oraz film, a także „Tajemnice twierdzy szyfrów”.

W Bolkowie znajduje się też wiele innych zabytków, w szczególności zespół rynku z XVII-wiecznym ratuszem, kościołem św. Jadwigi z XIII w. oraz pierzeją złożoną z kamienic z podcieniami. Co dość nietypowe, rynek nie znajduje się na płaskim terenie, tylko opada ku północy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *