297. Indygolit

Indygolit (niewł. indikolit albo indykolit, ang. indicolite) jest odmianą turmalinu, a konkretniej przede wszystkim elbaitu, mającą zabarwienie w różnych odcieniach błękitu, co stało się źródłem nazwy pochodzącej od niebieskiego barwnika indygo (najbardziej znanego stąd, że jest stosowany do barwienia klasycznego dżinsu). Jako odmiana elbaitu dzieli z nim wzór chemiczny Na(Li₁,₅Al₁,₅)Al₆(Si₆O₁₈)(BO₃)₃(OH)₃(OH) i wiele właściwości: twardość 7-7,5, gęstość ok. 3,1 g/cm³. Jest dość kruchy, a niebieskie zabarwienie zawdzięcza domieszce jonów Fe²⁺.

Indygolit jest bardzo rzadki, interesujące okazy pochodzą z Afganistanu, Minas Gerais w Brazylii, Zambezji w Mozambiku, Namibii, Pakistanu, Sri Lanki i kilku miejsc w USA.

Dzięki względnie dużej twardości i temu, że zwykle tworzy dość spore klarowne kryształy, chętnie jest wykorzystywany jako surowiec jubilerski. Szlifuje się go fasetkowo, zwykle w formy podłużne z uwagi na naturalny kształt kryształu. Szczególnie pięknie zabarwione egzemplarze bywają piekielnie drogie, np. pokazane na trzech ostatnich zdjęciach kosztują odpowiednio 7 tysięcy (29,5 karata, wyjątkowo duży) 445 (2,5 karata) i 3425 (3,13 karata) dolarów. Początkowo kamienie te znajdowano wyłącznie w Brazylii, co też przyczyniało się do windowania cen. Dopiero względnie niedawno odkryto dalsze złoża.

Wedle stron kamiennomagicznych indygolit jest kamieniem planety Neptun i Merkury oraz kanałuje przez trzecie oko (tłumaczę dosłownie z channeling through your third eye). Po umieszczeniu indygolitu na trzecim oku (mówiąc po ludzku, na czole) natychmiast zaczyna się podobno odczuwać pulsowanie przechodzące od środka czoła aż do stóp. Umysł stopniowo się rozjaśnia, a podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze. Wkrótce umysł zacznie się otwierać i łączyć z wyższą jaźnią (na bank co najmniej metr dziewięćdziesiąt), dostarczając nieskończonej wiedzy o tym, kim naprawdę jesteś. A gdy twoje ciało dostroi się do tej energii, przekraczanie mostu między wymiarami stanie się łatwiejsze (mam nadzieję, że także z powrotem).

[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Stefan Koch, John H. Betts, Rob Lavinsky & irocks.com, Yvan & Carole Lemeur, Gianfranco Soraci, Oleg Łopatkin; pozostałe: Gem Rock Auctions, American Cut Gemstones, JupiterGem]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *