Aragonit jest jedną z form polimorficznych węglanu wapnia CaCO₃, pod względem rozpowszechnienia ustępującą tylko kalcytowi. Czysty jest bezbarwny, ale bardzo często zyskuje zabarwienie od zanieczyszczeń – niebieskie, zielone, czerwone lub fioletowe. Twardość 3,5-4, gęstość ok. 3 g/cm³. Nazwany został pod koniec XVIII wieku przez Abrahana Gottloba Wernera, od hiszpańskiego miasteczka Molina de Aragon w pobliżu Guadalajary.
Jest głównym przedstawicielem grupy aragonitu, metastabilnym krewniakiem kalcytu. „Metastabilny” oznacza „trwały, ale nie całkiem”, pojęciem tym określa się substancje, które w określonych warunkach mogą zmieniać się w inne substancje. Np. diament jest metastabilną odmianą grafitu, jednak uspokoję posiadaczy biżuterii z brylantami, że ich cackom nic nie grozi – warunki, w jakich diament może przejść w grafit, są dość egzotyczne. Aragonit jest minerałem powstającym pod wysokim ciśnieniem, ale we względnie niskiej temperaturze. Występuje w skałach metamorficznych. W kalcyt przemienia się po ogrzaniu do 400°C.
Aragonit stanowi główny składnik wielu „organicznych” materiałów jubilerskich, takich jak koral, perły i macica perłowa. Można go też znaleźć w domkach wieloszczetów z rodziny Serpulidae, stanowił też jeden ze składników muszli amonitów, wymarłych mięczaków morskich z klasy głowonogów, które budowały piękne, regularne, spiralne muszle. Z okresu kredowego znamy gatunek amonita, którego muszla osiągała średnicę 2 metrów!
Minerał ten stosuje się dziś głównie jako pochłaniacz (absorber) metali ciężkich (ołów, kobalt, cynk) ze ścieków oraz w akwarystyce, gdzie służy do utrzymywania odpowiedniej kwasowości wody i stanowi źródło budulca dla organizmów wodnych. W jubilerstwie, z uwagi na niezbyt dużą twardość, wykorzystuje się go rzadko.
Choć jest rzadszy niż kalcyt, występuje powszechnie na całym świecie, włącznie z Antarktydą; mindat podaje kilka tysięcy lokalizacji występowania aragonitu, włącznie z tak egzotycznymi, jak dno oceanu w pobliżu Marianów na Pacyfiku i na kilku atlantyckich polach hydrotermalnych. W Czechach występuje także w jaskiniach. W Polsce znaleziono go również w wielu miejscach, zwłaszcza na Śląsku, w okolicach Bytomia, Piekar Śląskich i Tarnowskich Gór, w Górach Świętokrzyskich, okolicach Kłodzka, Tarnobrzega i innych.
Wedle magii kamieni aragonit trudni się neutralizowaniem szkodliwych wpływów, cieków wodnych i innego szkodliwego promieniowania. Ma wpływ uspokajający, uczy cierpliwości i akceptacji. Przywraca równowagę i równoważy rzeczy, które wymknęły się spod kontroli.
[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: willy, Volker Betz, Paolo Grosso, Antonio Gamboni, Curto Milá – Carlez, JRGL, Yaiba Sakaguchi, www.mb-minerals.de, Mario Finocchiaro, Rob Lavinsky & irocks.com, Matteo Chinellato, Bill Dameron, Rock Currier, Enrico Bonacina, Jorge Moreira Alves, H.Eck]