Goszenit (ang. goshenite) jest bezbarwną odmianą berylu, czyli minerału pierwiastka o nazwie beryl. Zatem ma parametry takie same jak wszystkie inne odmiany berylu: wzór Be₃Al₂(Si₆O₁₈), twardość 7,5-8, gęstość 2,6÷2,9 g/cm³. A do odmian tych należą m.in. tak znane i piękne kamienie, jak szmaragd i akwamaryn.
Pochodzenie nazwy goszenitu jest najprostsze z możliwych – od miasta Goshen w stanie Massachusetts, czyli miejsca, w którym znaleziono go po raz pierwszy. Jest to rzadki minerał, MinDat pokazuje poniżej stu lokalizacji, w których występuje. W Polsce niestety brak.
Większość egzemplarzy goszenitu nie jest klarowna i takie, zwłaszcza drobnokrystaliczne, służą jako surowiec do otrzymywania metalicznego berylu. Natomiast klarowne kryształy były używane do wytwarzania soczewek, m.in. do okularów; a dziś z uwagi na twardość znajdują – podobnie jak wiele innych odmian berylu – zastosowanie w jubilerstwie. Jednak goszenit nie jest zbyt poważany wśród jubilerów z uwagi na brak zabarwienia i połysku, a także na większe rozpowszechnienie od innych odmian berylu. Wykorzystuje się go jako imitację diamentu lub szmaragdu, pokrywając po oszlifowaniu cienką folią metalową, np. srebrną. Najczęściej stosowane szlify należą do mniej cenionych szlifów diamentu: rozetkowy, królewski, owalny lub gruszkowy. Ceny oszlifowanych egzemplarzy wahają się w przedziale 20-40 dolarów za karat, zależnie od rodzaju szlifu, wielkości i czystości klejnotu.
Brak zabarwienia goszenitu wynika przede wszystkim z niewielkiej zawartości domieszek zapewniających barwę innymi odmianom berylu. Można go jednak zabarwić na żółto, zielono, różowo i niebiesko przez napromieniowanie cząstkami wysokoenergetycznymi. Z tego powodu czasem nazywa się go (z typową marketingową przesadą) „matką wszystkich klejnotów”. Naturalny goszenit przypomina m.in. kwarc, cyrkon, biały topaz, biały szafir; odróżnia się go od innych bezbarwnych kamieni na podstawie pomiarów twardości i gęstości oraz nietypowego heksagonalnego pokroju kryształów. Goszenit jest twardszy od kwarcu i cyrkonu, a mniej twardy od topazu i szafiru.
Imię „Goshenite” nosi jedna z postaci we wspominanej już przeze mnie mandze Houseki No Kuni, czyli „Kraina Klejnotów” (ang. tytuł Land of the Lustrous). Jej akcja rozgrywa się na Ziemi w odległej przyszłości, kiedy to całe życie organiczne uległo zagładzie i gatunek „żywych”, nieśmiertelnych humanoidalnych klejnotów. Goshenite jest miłym i uprzejmym wojownikiem, który zajmuje się głównie patrolowaniem w celu wypatrzenia ataku wrednych Lunarian.
Wedle informacji podanych na CrystalVaults, jednej z czołowych stron kamiennomagicznych (przez czysty przypadek podczepionej do sklepu z nadmiernie wysoko wycenionymi kamieniami), goszenit jako najczystsza odmiana berylu jest kamieniem kobiecości, księżyca i aniołów, powiązanym z macierzyństwem. Jest to kryształ duchowy wysokiej częstotliwości, który rezonuje z Prawdą (ale tylko tą pisaną wielką literą). Aniołami goszenitu są Aladiasz, Rejajel i Hahazjasz (serio). Ponadto goszenit jest(?) używany w obchodach na cześć Temidy, bogini sprawiedliwości, i jak wszystkie beryle, czci Tiamat, mezopotamską boginię morza i chaosu. Doprawdy, czyta się to jak kolejną mangę.
[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Ernst A. Schnaitmann, jdehaye, Joseph A. Freilich × 2, Oleg Łopatkin, Joe Budd – Kevin Ward, chinesefineminreals.com (wiodące); Learning Geology http://geologylearn.blogspot.com/2016/12/goshenite.html, AJS Gems https://www.ajsgem.com/gemstone-information/goshenite-41.html]