Libetenit to bardzo rzadki minerał miedzi, będący fosforanem-wodorotlenkiem Cu₂PO₄OH. Po raz pierwszy znaleziono go w 1823 roku na terenie dzisiejszej Słowacji w wiosce Lubietowa, a nazwę otrzymał od niemieckiej nazwy tej miejscowości, Libethen.
Jest zwykle ciemnozielony, przy czym najczęściej występuje w postaci drobnokrystalicznej, dlatego co bardziej efektowne zdjęcia są zdjęciami malutkich kryształków w powiększeniu. 4 w skali Mohsa, kruchy, niezbyt nadaje się do szlifowania. Powstaje wskutek wietrzenia skał fosforanowych, czasami tworzy druzy (geody). Większość egzemplarzy na sprzedaż ma postać fragmentu skały pokrytego drobnymi kryształkami libetenitu. Można go też otrzymywać sztucznie metodą hydrotermalną, tzn. przez ogrzewanie mieszaniny roztworów kwasu fosforowego(V) i soli miedzi z odrobiną wodorotlenku sodu, a potem powolne odparowanie.
Bardzo ciekawe informacje o libetenicie można znaleźć na stronach bajkowych – otóż jest to kamień znaku Panny, od jakiejś tam czakry, stymuluje zmianę i działanie. Można go używać do stymulowania seksualności i leczenia nietrzymania moczu 🙂 Likwiduje skłonność do prokrastynacji (chyba muszę nabyć… tak, poszukam jutro).
[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Stephan Wolfsried, Christian Rewitzer, Jean-Marc Johannet, Bruce J Kelley, Rui Nunes, Luigi Mattei]