378. Mulit

Mulit (ang. mullite), zwany też porcelainitem, jest krzemianowym minerałem glinu o wzorze Al₆Si₂O₁₃ i jako taki powinien być bezbarwny, jednak często zawiera barwne zanieczyszczenia i jest bladoróżowy, żółty lub fioletowy. A ponieważ krystalizuje w postaci długich, raczej wąskich mikrokryształów (igieł lub włókien), często tworzy nasze ulubione puchate kulki (zwykle o średnicy około milimetra). Twardość 6-7, gęstość ok. 3,2 g/cm³.

Nazwa mulitu pochodzi od wyspy Mull w Szkocji, gdzie odkryto go w 1924 roku. Jest to rzadki minerał, MinDat podaje około 100 miejsc występowania, głównie w Europie i na Nowej Zelandii. W Polsce znajdowano go w okolicach Nowej Rudy i Wałbrzycha, ale przede wszystkim na Górnym Śląsku, głównie w kopalniach lub na hałdach.

Mulit występuje też w skale o nazwie porcelanit (stąd jego druga nazwa), będącej produktem metamorfizmu termalnego laterytów. Znany z gry „Astroneer” lateryt jest skałą osadową zawierającą dużą ilość glinu. Pod wpływem wysokiej temperatury ulega ona przemianie w inną skałę – porcelanit – i to jest właśnie ów metamorfizm termiczny. Ponadto, co ciekawe, mulit można znaleźć w produkowanej przez człowieka porcelanie. Powstaje tam w wyniku procesów topienia i wypalania.

Z uwagi na wysoką temperaturę topnienia (1840°C) mulit może być używany jako materiał ogniotrwały. Już w średniowieczu szklarze z Hesji w Niemczech używali mulitu do wytwarzania specjalnych tygli, tzw. tygli heskich dla alchemików, umożliwiających prażenie substancji w bardzo wysokich temperaturach. Syntetyczny mulit być może zastąpi kosztowną platynę w katalizatorach samochodowych do silników wysokoprężnych.

Podany wzór mulitu wyraża średni skład minerału; w rzeczywistości może on tworzyć dwie różne formy stechiometryczne. Co nietypowe, nie zawiera (w czystej postaci) innych kationów równoważących ładunki, wobec czego atom glinu ma różne otoczenia koordynacyjne: dwa typy zniekształconych tetraedrycznych oraz oktaedryczne (w miejscach tetraedrycznych atom glinu jest otoczony czterema atomami tlenu, a w oktaedrycznych – sześcioma).

Wyjątkowo większość odnośników internetowych do mulitu dotyczy jego zastosowań technicznych, przede wszystkim w produktach ceramicznych. Dla magików od kamieni jest zdaje się zbyt prozaiczny. Dopiero konkretne wyszukiwanie hasła „mullite spiritual meaning” doprowadziło mnie do rewelacji, że mulit jest stosowany do komunikowania wiadomości z innych światów, umożliwiając ich pełniejsze zrozumienie i przyjęcie poprzez intelekt. To kamień zachęcający do kroczenia drogą oświecenia, czyli jest jakby rozumowym ekwiwalentem latarki.

[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Volker Betz × 6 (w tym wiodące), Edgar Müller, Ko Jansen, Stephan Wolfsried, Enrico Bonacina, Gianfranco Ciccolini, Matteo Chinellato × 2]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *