277. Woksyt

Woksyt (ang. vauxite, nie mylić z boksytem) jest minerałem żelaza, o wzorze Fe²⁺Al₂(PO₄)₂(OH)₂·6H₂O i charakterystycznym błękitnym zabarwieniu. Twardość 3,5, gęstość 2,4 g/cm³. Nazwano go na cześć George’a Vauxa Juniora, amerykańskiego prawnika, fotografika i kolekcjonera minerałów z miasta o dźwięcznej nazwie Bryn Mawr w Pensylwanii. Kolekcjonowanie minerałów było u Vauxów zapewne chorobą rodzinną, ponieważ z tego samego słynął nieco wcześniej wuj George’a Juniora, William S. Vaux. George Vaux zapisał swoją kolekcję, liczącą 10000 okazów 850 minerałów, w testamencie miejscowej uczelni dla dziewcząt, Bryn Mawr College. Jako ciekawostkę można podać, że uczelnia ta była pierwszą w Stanach Zjednoczonych placówką, w której kobieta mogła uzyskać stopień doktora. Uczęszczała do niej m.in. Katherine Hepburn.

Wracając zaś do woksytu – jest to minerał wtórny, powstający wskutek hydrotermalnych przemian apatytu w żyłach cyny. Często znajduje się go w towarzystwie wawelitu. Jest to jednak minerał niezwykle rzadki; MinDat podaje zaledwie sześć miejsc występowania prócz Boliwii, gdzie go odkryto w kopalni Siglo Vente. Najbliżej Polski znaleziono go w Bawarii.

Nazwę „Vauxite” nosi też seria kurtek do snowboardingu oraz singapurski zespół grający aggressive groove metal, czymkolwiek by to było. Próbowałem sprawdzić, bo goście są na BandCampie, ale przebiło mi uszy gitarami, rzeczywiście agresywnymi.

[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Rob Lavinsky & irocks.com, Elmar Lackner, O. Dziallas, Fabre Minerals, Danny Jones, L.C.]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *