204. Andradyt

Andradyt jest żółtym, zielonym, brązowym lub szaroczarnym minerałem krzemianowym z grupy granatu. Wzór Ca₃Fe³⁺₂(SiO₄)₃, twardość 6,5-7, gęstość 3,9 g/cm³. Nazwany na cześć brazylijskiego mineraloga, przyrodnika, polityka, wykładowcy i poety José Bonifácio de Andrada e Silva (wyobrażacie to sobie? „José Bonifácio de Andrada e Silva, chodź na obiad!”… „José Bonifácio de Andrada e Silva, ile razy mam cię wołać na ten obiad!”… „José Bonifácio de Andrada e Silva, jak natychmiast nie przyjdziesz, powiem twojemu ojcu!”) około połowy XIX wieku.

Andradyt powstaje w skarnach (typ suchych krzemianowych skał metamorficznych) lub zasadowych skałach magmowych. Występuje dość powszechnie w wielu miejscach na całym świecie; w Polsce tradycyjnie na Dolnym Śląsku. Czasem znajduje się go w miejscach upadku meteorytów. Jeśli kogoś ciekawi, dlaczego większość minerałów znajdowanych na ziemiach polskich pochodzi z Dolnego Śląska, a zwłaszcza Sudetów, to mówiąc w uproszczeniu, winien jest lodowiec. W plejstocenie (od około 2,5 miliona do 12 tysięcy lat p.n.e.) miało miejsce kilka zlodowaceń i lodowce przejeżdżały przez terytorium Polski wielokrotnie, ścierając góry (wskutek tego w polskim interiorze pozostały z gór tylko nieszczęsne Pagórki Świętokrzyskie), ale słabo sobie radząc na pogórzu sudeckim. Naniosły przy tym masę śmiecia, głównie gliny, piaski, żwiry, głazy narzutowe. Niewiele jest w tym efektownych minerałów.

Strony kamiennomagiczne podają, że andradyt jest kamieniem wrażliwości emocjonalnej (swoją drogą ciekawe, jak oni ustalają, który kamień jest od czego – drogą losowania?), zapewnia ochronę, pewność siebie, dobrą samoocenę, kreatywność, siłę, stabilność, równowagę. Sprawia ponoć, że posiadacz/ka angażuje się w związki najbardziej potrzebne dla rozwoju osobistego. Podobno jest do niego przyczepione stado aniołów i dwie boginie – niestety, nie udało mi się ustalić szczegółów (np. czy one boginie są przystojne).

[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: ChinellatoPhoto, Rui Nunes, Quebul Fine Minerals, Yvan & Carole Lemeur, Joseph A Freilich LLC, Matteo Chinellato, SLR, Y. Okazaki]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *