202. Waryscyt

Waryscyt (ang. variscite) jest względnie rzadkim minerałem fosforanowym o dość prostym wzorze AlPO₄·2H₂O. Najczęściej przyjmuje zabarwienie zielone lub zielonkawe (podobne do malachitu), niebieskozielone (podobne do turkusu), czasem czerwone; bywa też bezbarwny. W najpopularniejszej wersji przypomina kolorystyką zielone płytki drukowane stosowane w elektronice, dlatego niektóre firmy zajmujące się takimi produktami noszą nazwę „Variscite”. Małe pojedyncze kryształy, które tu widać na mikrofotografiach, są przezroczyste, natomiast duże okazy są nieprzejrzyste właśnie jak malachit lub turkus. Takie egzemplarze stanowią tzw. fazę kryptokrystaliczną i składają się z wielu mocno zbitych małych kryształków, nierozpoznawalnych gołym okiem.

Twardość 3,5-4,5, gęstość ok. 2,6 g/cm³. Z uwagi na niezbyt wysoką twardość średnio nadaje się do stosowania w jubilerstwie, aczkolwiek często jest szlifowany w kaboszony i używany do tego celu (trzy ostatnie zdjęcia). Od turkusu i malachitu odróżnia się go po tym, że nie zawiera miedzi; ponadto jest odporny na działanie kwasów. Jeśli kupować biżuterię z waryscytem, to taką, która nie jest mocno narażona na ścieranie (kolczyki, wisiorki). Po raz pierwszy opisano naukowo waryscyt w pierwszej połowie XIX wieku, jednak bywał stosowany do wyrobu biżuterii w starożytności. Przykładowo takie pozostałości odkryto w Katalonii, gdzie towarzyszyły kopalniom waryscytu z młodszej epoki kamiennej.

Nazwa waryscytu pochodzi od Variscii, dawnej nazwy regionu Vogtland, wyżyny na pograniczu niemiecko-czeskim, gdzie znaleziono ten minerał po raz pierwszy (w czasach nowożytnych). Ponadto waryscyt występuje w wielu miejscach na świecie; w Polsce znaleziono go w okolicach Kielc. Jest minerałem wtórnym, powstaje wskutek działania wód opadowych z dużą ilością rozpuszczonych związków fosforu na skały zawierające glin.

Pewna strona kamiennomagiczna zlokalizowana na Słowacji, która przedstawia zdjęcia turkusów jako waryscyt, a ponadto próbowała wykonać jakiś hakerski atak na mój komputer, podaje, że waryscyt pomaga oczyścić umysł z zamieszania i podniecenia (czyli jakby przeciwdziała kummingtonitowi). Pomaga też skupić umysł na głównym celu, jakim jest osiągnięcie spokoju i spokoju. Cytuję dosłownie: „Nadaje się również do oglądania sesji ludzkiego życia – przyszłości i teraźniejszości. Kamień dostosowuje się do wizji subtelnego planu, odsłania wizjonerski dar. […] jest w stanie przyciągnąć bogactwo materialne do swojego właściciela, zapewnia stały przepływ gotówki, przyciąga szczęście i szczęście. Jednak minerał nie obiecuje złotych gór. Variscite objawia swojemu panu nie tylko obfitość materialną, ale także wypełnia poczucie harmonii z całym wszechświatem. […] daje również młodość, ponieważ przywraca strukturę komórek DNA.” Chyba wystarczy.

[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: D.Schläfli, Rob Lavinsky & irocks.com, Kristalle and Crys, Joachim Esche, Matteo Chinellato, Enrico Bonacina, Fabre Minerals, Chollet Pascal, Alessio Piccioni, Elamr Lackner, Rock Currier, Yaiba Sakaguchi; trzecie od końca – geology.com, dwa ostatnie – Nevada Variscite Gems]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *