Amazonit jest minerałem tektokrzemianowym z grupy skaleni, o wzorze K(AlSi₃O₈). Zatem nie zawiera miedzi, co może być zaskakujące, gdyż ma charakterystyczne „miedziowe” zabarwienie – jasnoniebieskie lub zielonkawoniebieskie (ogólnie – turkusowe), czasem intensyfikowane przez światło słoneczne. Jednak w tym przypadku przyczyną tego zabarwienia są domieszki ołowiu, niekiedy też wskazywano na obecność mniej znanych metali, takich jak rubid i tal. Nazwa minerału pochodzi od rzeki Amazonki i nadana została w 1847 roku przez Johanna Friedricha Augusta Breithaupta, jednak nie wiadomo, skąd mu się to wzięło, gdyż według większości źródeł ten kamień w Amazonii nie występuje. Nie jest zbyt częsty, ale występuje w wielu miejscach na całym świecie; w Polsce – w kamieniołomie Paszowice na Dolnym Śląsku, na południe od Legnicy. Twardość 6-6,5, gęstość niecałe 2,6 g/cm³.
Amazonit był wykorzystywany przez człowieka od ponad 2 tysięcy lat, np. w Egipcie i Mezopotamii, ale nie wymienia się go jako osobnego minerału aż do XVIII wieku (prawdopodobnie uważano go za turkus). Amazonit jest dziś popularnym kamieniem jubilerskim i kolekcjonerskim, i w sklepach internetowych można znaleźć całe mnóstwo efektownych kryształów lub biżuterii (przy tym nie jest zbyt drogi). Zwykle szlifuje się go w kaboszony z uwagi na (pozorną) nieprzezroczystość.
Strony kamiennomagiczne reklamują ten minerał jako zabezpieczeniem przed „elektromagnetycznym zanieczyszczeniem środowiska”. Ma jakoby filtrować energię pochodzącą od sprzętu w rodzaju laptopów, komputerów, smartfonów, mikrofalówek i aparatów rentgenowskich. Równoważy pierwiastki męskie i kobiece (czyli co, zamienia wszystkich w obojnaki?). Zwany jest kamieniem odwagi i kamieniem prawdy, co jest w sumie niegłupim połączeniem, bo żeby mówić prawdę, trzeba mieć odwagę (albo niedobór zdrowego rozsądku). Jest też metafizycznym uzdrowicielem i wyrównuje ciało fizyczne z eterycznym. Ponadto jest związany z mnóstwem aniołów opiekuńczych o dźwięcznych imionach, takich jak Abdizuel, Sandalphon, Tzakmaqiel i Vehujah.
[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, z wyjątkiem ostatniego, które pochodzi ze strony https://www.gemselect.com/gem-info/amazonite/amazonite-info.php]