Tetraedryt jest minerałem siarczkowym o wzorze Cu₆(Cu₄X₂)Sb₄S₁₃, gdzie X może oznaczać jon cynku lub żelaza(II). Zanim otrzymał dzisiejszą nazwę, w połowie XVI wieku określany był jako argentum rude album przez pioniera metalurgii i mineralogii, Georgiusa Agricolę, ponieważ wczesne zbadane próbki zawierały domieszki srebra (argentum). Później zaś przez niemieckich badaczy nazywany był fahlerz od słowa fahl (niem. „popielaty, koloru popiołu”). Twardość 3,5-4, gęstość prawie 5 g/cm³, należy do minerałów nieprzezroczystych i wykazujących połysk metaliczny. Nazwa „tetraedryt” została wprowadzona około połowy XIX wieku i pochodzi od greckiego tetrahedron „czworościan, tetraedr”. Wzięła się od pokroju kryształów tego minerału, które w przypadku idealnym rzeczywiście miałyby kształt czworościanu (ale na ogół są pozrastane i poprzerastane). Tetraedryt ma zabarwienie szare lub srebrne, a widoczna na niektórych zdjęciach złota barwa pochodzi od innego minerału, chalkopirytu (FeCuS₂). Z rzadka wykazuje iryzację (czyli ma wielobarwny połysk wskutek rozszczepienia i interferencji światła).
Ciekawą właściwością tetraedrytu jest termoelektryczność, tzn. jest on w stanie przetwarzać ciepło na elektryczność. Takie materiały są rzadkie i dość drogie, natomiast tetraedryt jest względnie tani, a jego wydajność termoelektryczna sięga podobno nawet 10%.
Tetraedryt występuje jako jeden z surowców w Dwarf Fortress, bardzo trudnej grze będącej mieszanką strategii, survivalu i RPG, z charakterystyczną oldschoolową grafiką symulowaną za pomocą znaków trybu tekstowego. Pojawia się też w jednym z wzorowanym na tej grze modów do Minecrafta.
[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org]