140. Labradoryt

Labradoryt, zwany również po polsku rabla… blabra… drabla… labradorem to odmiana anortytu, minerał z grupy skaleni, glinokrzemian o wzorze (Ca,Na)[Al(Al,Si)Si₂O₈]. Dość spora twardość, 6-6,5, czyni z niego kamień nieźle nadający się do celów jubilerskich, zwłaszcza że po oszlifowaniu w kaboszon i wypolerowaniu minerał ten wygląda niezwykle pięknie. W najbardziej efektownej postaci jest wielobarwny, z jednym lub dwoma dominującymi kolorami – błękitem, żółcią, bladą zielenią. Jego nazwa wzięła się oczywiście od Labradoru, półwyspu we wschodniej części Kanady, gdzie go po raz pierwszy znaleziono w ostatniej ćwierci XVIII wieku. Występuje w skałach magmowych, np. w bazalcie i gabrze. Nierzadko znajdowane są duże egzemplarze labradorytu, np. na 8. zdjęciu widzimy kamień o wadze 33,5 tysięcy karatów, czyli ok. 6,7 kg!

Najbardziej charakterystyczną cechą tego minerału jest efekt iryzacji, czyli wielobarwności, tęczowej powierzchni. Podobny efekt obserwujemy na bańkach mydlanych oraz na kałużach zanieczyszczonych odrobiną paliwa samochodowego. Na powierzchni takiej kałuży powstaje cieniutka warstwa węglowodorów, a światło odbija się od obu jej powierzchni i interferuje ze sobą (podobnie na ściance bańki mydlanej). W przypadku labradorytu zjawisko to nazywa się labradoryzacją i polega na interferencji światła na mikrorysach i mikropęknięciach minerału, a także na drobnych inkluzjach innych minerałów, takich jak magnetyt, rutyl, metaliczna miedź. Eskimosi albo, jak kto woli, Inuici zamieszkujący Kanadę wierzyli, że labradoryt powstał z zamrożonego ognia zorzy polarnej.

Oprócz jubilerstwa labradoryt stosuje się też do produkcji materiałów ogniotrwałych, w przemyśle ceramicznym, jako kamień dekoracyjny w budownictwie.

Poza tym jest to kamień magii, kryształ szamanów, różdżkarzy oraz uzdrowicieli. Znakomicie pomaga w budzeniu świadomości wewnętrznego ducha, intuicji i zdolności parapsychicznych. Chroni przed negatywnością i nieszczęściami świata, i umożliwia bezpieczne eksplorowanie alternatywnych poziomów świadomości, a także ułatwia wizjonerskie doświadczanie przeszłości i przyszłości. Sam zauważyłem jeszcze jedną magiczną właściwość tego kamienia, otóż po wizycie w serwisach sprzedających minerały (Etsy, ahem ahem) powoduje niewytłumaczalne ubytki na koncie…

[zdjęcia: 1-6 za pośrednictwem strony mindat.org, reszta z różnych stron internetowych]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *