Kobaltomenit (ang. cobaltomenite) jest, jak można się domyślać, minerałem kobaltu – wzór CoSeO₃·2H₂O wskazuje na podobieństwo chemiczne do chalkomenitu, który jest również selenianem(IV), tylko miedzi(II). I jako minerał miedzi jest niebieski, natomiast kobaltomenit jest czerwony lub różowy. Twardość 2,5, gęstość ok. 3,4 g/cm³. Krystalizuje w formie drobnych kryształów, dlatego większość zdjęć jest w powiększeniu (wygląd naturalny widać na trzecim, bardzo często jednak próbki wyglądają kompletnie nieefektownie – ot, czarny kamulec na którym w jednym miejscu jest coś różowego).
Minerał ten jest znany od dość dawna, po raz pierwszy został opisany w 1882 roku, a jego nazwa nawiązuje oczywiście do wspomnianego chalkomenitu (druga połowa nazwy obu tych minerałów wskazuje na obecność selenu, gdyż pochodzi od jednego z greckich określeń Księżyca). Innym znanym minerałem z tej serii jest molibdomenit, selenian… ołowiu, ponieważ po grecku ołów to μόλυβδος (molybdos), a metal molibden zdobył swoją nazwę właśnie dzięki podobieństwu do ołowiu.
Kobaltomenit jest minerałem niezwykle rzadkim – MinDat podaje 9 miejsc w USA (stan Utah), 2 w Boliwii (niedaleko stolicy, Sucre), 3 w Argentynie (niedaleko Mendozy w stanie Mendoza) i 1 w Afryce, w kopalni Musonoi (Demokratyczna Republika Konga). Jest jedną z końcowych form szeregu alfeldyt-kobaltomenit. Alfeldyt jest analogicznym selenianem(IV) niklu(II), w czystej postaci zielonym, ale przy coraz większym stężeniu kobaltu stopniowo przechodzącym w żółtozielony, pomarańczowy, aż do różowego, w którym kobalt dominuje.
[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Elmar Lackner, Paul de Bondt, Christian Rewitzer, Vincent Burgoin, Leon Hupperichs, Alex Earl]