272. Szatukit

Szatukit (miłośnicy mineralogii zjedzą mnie za to spolszczenie, ale co tam; ang. shattuckite) jest najczęściej soczyście błękitnym minerałem miedzi, krzemianem o wzorze Cu₅(Si₂O₆)₂(OH)₂. Jego barwa, przypominająca niekiedy chalkantyt albo siarczan(VI) miedzi(II) pochodzi oczywiście od jonów Cu²⁺. Minerał ten krystalizuje zwykle w postaci długich, cienkich igieł, tworzących najczęściej układy rozchodzące się promieniście i ukształtowane w kule (widać to na ich przełamie). Czasem są to nasze ulubione włochate kulki; często szatukit osadza się na wewnętrznej powierzchni kawern w skale macierzystej. Bardzo rzadko bywa zielony (ostatnie zdjęcie).

Twardość 3,5, gęstość 4,11 g/cm³. Nazwa minerału pochodzi od miejsca odkrycia, kopalni Shattuck w Arizonie. Szatukit powstaje jako minerał wtórny w strefach utleniania złóż miedzi i jest bardzo rzadki – do tej pory znajdowano go głównie w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych, a najbliżej Polski – na Słowacji.

Minerał ten bywa stosowany w jubilerstwie, głównie jako kaboszon uformowany z wypolerowanej skały macierzystej wraz z szatukitem. Na Etsy można znaleźć sporo takich egzemplarzy, zwykle w cenie od kilkudziesięciu do trzystu złotych.

Mimo rzadkości kamień ten jest na tyle popularny, że odnośniki do stron kamiennomagicznych wyskakują natychmiast. Miałby to być kamień psychiczny, ułatwiający nawiązanie silnego połączenia z nauczycielami i mentorami (czyli kamień kołczingu). Wspomaga rozwijanie wizji psychicznych, pisma automatycznego, mediumstwa… mediu…mowania… mediumingu? Czyli kamień dla psycholi 😉 Ponadto pomaga w kanałowaniu(?). Podobno – jako że ułatwia przekazywanie myśli – nadaje się szczególnie dla osób często przemawiających publicznie, co jakby kłóciło się z tym, że skłania do mówienia prawdy. Zdecydowanie nie jest to kamień dla polityków, a uwagi stron kamiennomagicznych, że nadaje się dla prawników, mają podwójny wydźwięk humorystyczny.

[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Rob Lavinsky & irocks.com, Brad Lewis & Minrock.com, Dan A. Polhemus, C. Stefano, Mario Pauwels ×2, Michael C. Roarke, Javier Taguas, J. Ralph ×2, Dan & Diana Weinrich Minerals, dr Perry Silver]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *