Motramit jest minerałem o wzorze PbCu(VO₄)(OH) (nazwa – wanadan(V) wodorotlenek miedzi(II) ołowiu(II)). Zabarwienie zielone, oliwkowozielone, ciemnozielone, krystalizuje w formie „drzewiastej” przypominającej gałązki cisu, ale na ogół te kryształki są mikroskopijne i nie widać tej struktury, a jedynie zielone „buły” (© by Chatolandia 😉 ). Twardość 3-3,5, gęstość 5,9 g/cm³ (spora, z uwagi na obecność ołowiu). Odkryty w 1876 roku i nazwany na cześć miasteczka Mottram St. Andrew w Anglii, gdzie składowano wydobywane rudy. Tak przy okazji, w okolicach tej miejscowości mieszka wielu znanych piłkarzy, np. Wayne Rooney i Marco Balotelli.
Motramit występuje dość często na całym świecie, w Polsce znaleziono go np. w Krzeszowicach, w Górach Izerskich, w okolicy Kowar i Kamiennej Góry. Ładne egzemplarze pochodzą z Caldbeck Fells na północy Anglii i z kopalni Tsumeb w Namibii (powoli zaczynam dochodzić do wniosku, że oni tam mają wszystko). Powstaje w strefach utleniania złóż wanadu. Łatwo roztwarza się w kwasach. Sam minerał – mimo obecności ołowiu – nie jest toksyczny.
Mimo dużego rozpowszechnienia nie jest to minerał zbyt popularny, np. strony kamiennomagiczne jeszcze go nie zauważyły. Występuje natomiast w wyrażeniu to pull a mottramite, które według Urban Dictionary oznacza „spudłować trzy razy pod rząd w meczu hokeja”. Niestety nie udało mi się ustalić, skąd wziął się ten minerał w takim sformułowaniu.
[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Kristalle and Crys, Rob Lavinsky & irocks.com, Elmar Lackner, Stephan Wolfsried, Paul De Bondt, Rruff Project, Steve Sorell]