Hiddenit jest odmianą spodumenu o trwałej barwie od bladozielonej do szmaragdowej (dlatego czasem nazywa się go „litowym szmaragdem”). Wzór LiAlSi₂O₆, a źródłem zabarwienia są domieszki chromu. Twardość 6,5-7. Hiddenit został odkryty opisany pod koniec XIX wieku i nazwany na cześć Williama Earla Hiddena, amerykańskiego inżyniera górnictwa i kolekcjonera minerałów. W 1913 roku miejscowość znajdująca się w okolicy, w której znaleziono ten minerał, została również nazwana Hiddenite. Odkrycia tego dokonano w trakcie zleconych przez Edisona (bezskutecznych) poszukiwań platyny w Karolinie Północnej.
Minerał ten bywa stosowany w jubilerstwie, a oszlifowane egzemplarze osiągają całkiem przyzwoite ceny. Np. kryształ pokazany na ostatnim zdjęciu sprzedano w serwisie aukcyjnym Catawiki za 650 euro (jeśli ktoś ma za ciężki portfel, to mogę też polecić serwis Etsy).
Wedle stron kamiennomagicznych „hiddenit ma silną kochającą wibrację, która pomaga we wprowadzeniu do życia spontaniczności, radości, miłości, wdzięczności”. Podnosi podobnież poziom samooceny, natomiast uprzejmie proszę nie pytać mnie, co to jest „kochająca wibracja” (tłum. dosłowne loving vibration), bo na myśl przychodzą mi tylko nieprzystojne skojarzenia.
[źródła zdjęć: 1-6 mindat.org, 7-8 Catawiki; zdjęcie wiodące – Smithsonian Institution]