70. Zoisyt

Zoisyt to minerał z grupy epidotu, sorokrzemian o wzorze Ca₂Al₃(SiO₄)(Si₂O₇)O(OH). Twardość 6-7 w skali Mohsa, gęstość ok. 3,2 g/cm3. Klarowny, o połysku szklistym, może być niebieski, fioletowy, zielony, brązowy, różowy, żółty, szary lub bezbarwny. Niebieska odmiana zoisytu to opisywany już wcześniej tanzanit. Zoisyt został odkryty przez przyrodnika Sigmunda Zoisa ze słoweńskiej Krainy, a opisany i nazwany na cześć odkrywcy przez niemieckiego geologa Abrahama Gottloba Wernera w 1805 roku.

Werner, skoro już przy nim jesteśmy, jest jednym z czołowych geologów – stworzył pierwszą teorię stratyfikacji (warstwowej budowy) skorupy ziemskiej i wymyślił uznawaną do dziś zasadę chronologicznego następstwa skał, która mówi, że w skałach, które nie podlegały jakimś katastrofalnym przemianom, warstwy są ułożone w kolejności od najstarszych na dole do najmłodszych na górze.

Warto dodać, że w Czarodziejce z Księżyca jeden z generałów Królowej Beryl ma na imię Zoisite – jest młodym mężczyzną o długich złocistobrązowych włosach i zielonych oczach. Takeuchi opisuje go jako najmniej dojrzałego i najbardziej zniewieściałego z czterech Shitennō. Został zabity przez królową w odcinku 35 anime i zmarł otoczony kwiatami w ramionach następcy 🙂

[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *