364. Larsonit

Larsonit formalnie nie jest minerałem, a rodzajem skamieniałego drewna. Normalnie drewno, podobnie jak każda inna substancja organiczna, ulega rozkładowi. Aby takie substancje uległy fosylizacji, czyli przemianie w skamieliny (dosłownie „skamienieniu”), niezbędne jest odcięcie dopływu tlenu i obecność odpowiednich substancji mineralnych w pobliżu. W przypadku larsonitu doszło do erupcji wulkanicznych, które zasypały pewien obszar popiołem i odcięły dostęp tlenu do szczątków roślin bagiennych. Następnie dzięki temu popiołowi wulkanicznemu (który „popiołem” jest tylko w sensie przenośnym, tak naprawdę jest to silnie rozdrobiona skała i zestalona magma) tkanki roślinne uległy mineralizacji. A działo się to wszystko na pograniczu stanów Newada i Oregon w okresie od 11 do 15 milionów lat temu. Larsonit można też znaleźć w stanie Idaho, a nawet w parku narodowym Yellowstone, który znajduje się już na terenie stanu Wyoming.

Atrakcyjny wygląd kaboszony larsonitu zawdzięczają pasmowej budowie i wyrazistym barwom, najczęściej różnym odcieniom zieleni, żółci i błękitu, a czasem nawet czerwieni i brązu. Zabarwienie to wynika głównie z obecności jonów żelaza, a prócz niego znajdziemy tam glin, wapń i inne pospolite metale.

Larsonit bywa też nazywany „Gary Green jasper”, co jest jednak nadużyciem, ponieważ nie ma nic wspólnego z jaspisem, który, jak już kiedyś pisałem, jest skałą osadową zbudowaną z chalcedonu i kwarcu, i nie ma pochodzenia organicznego.

Kamień ten nie jest przesadnie drogi – w oszlifowane kaboszony można się zaopatrzyć na Etsy w cenie kilkudziesięciu złotych, natomiast gdybyśmy potrzebowali gotowej biżuterii, to larsonit oprawiony w srebro występuje zwykle w cenie od 200 do 400 złociszy.

Wedle magików od kamieni larsonit pomaga w łączeniu się z energiami Ziemi dzięki temu, że trzyma blisko wibracje przyrody. Medytacja z użyciem takiego kamienia umożliwia powrót do czasów, kiedy twój duch był pielęgnowany przez naturę. Larsonit ułatwia jakoby proste życie, w harmonii z duchem planety, oraz zachęca do szanowania i dbałości o środowisko. Czyli jest to kamień ekologów, który przydałby się każdemu.

[źródła zdjęć: https://stonetreasuresbythelake.com/pages/gary-green-larsonite; https://powershandcrafted.com/blogs/news/bogwood; https://www.rockngem.com/what-to-cut-gary-green-jasper/; earthshaped.tumblr.com; WORLD OF JASPERS : HANS GAMMA; NewUniqueIn/Etsy; Lifeways Books & Gifts/Etsy; Dexis Iberica; Topsail Wiond Jewelry; Brainchild Communications; Desire Gem]

[źródła informacji: https://stonetreasuresbythelake.com/pages/gary-green-larsonite; https://powershandcrafted.com/blogs/news/bogwood]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *