Mezolit (ang. mesolite) o wzorze Na₂Ca₂Si₉Al₆O₃₀·8H₂O jest minerałem tektokrzemianowym i należy, podobnie jak opisywany poprzednio stilbit wapniowy, do zeolitów (podgrupa natrolitu). Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa meso „pomiędzy” (i oczywiście lithos „kamień”), gdyż pod względem składu jest pośredni między natrolitem (zawierającym tylko sód) a skolecytem (zawierającym tylko wapń). Twardość 5, gęstość ok. 2,3 g/cm³.
Krystalizuje w postaci cienkich igieł tworzących zwykle kuliste agregaty, w najbardziej efektownej postaci – charakterystyczne „puchate” kulki. Zazwyczaj jest bezbarwny („biały”), choć zdarza się też barwny, najczęściej żółty lub pomarańczowy. Często współwystępuje z natrolitem i innymi minerałami o zbliżonym składzie, np. prehnitem. Takie puszyste mezolity można zakupić np. na Etsy za cenę w granicach od 250 do 1000 złotych, aczkolwiek znalazłem też egzemplarze za kilkanaście, a nawet ponad 31 tysięcy.
Zakupiony minerał trzeba traktować z dużą delikatnością, gdyż łatwo się kruszy. O ile skolecyt dość często stosuje się w jubilerstwie, głównie w szlifie kaboszonowym, a widziałem też oszlifowany fasetkowo, bardzo klarowny kryształ natrolitu, to z uwagi na kruchość mezolit się do szlifowania nie nadaje. Za to otrzymane sztucznie analogi mezolitu próbuje się wykorzystać przy obróbce odpadów jądrowych, gdyż może on wchłaniać uran(VI), tor(IV) i europ(III), i nie uwalnia tych radionuklidów pod wpływem wód gruntowych.
Mezolit jest znany od początku XIX wieku, występuje na całym świecie. Znaleziono go m.in. w tak egzotycznych miejscach, jak Wyspa Króla Jerzego w Cieśninie Drake’a (między Ameryką Południową a Antarktydą), na nunataku Battlements we wschodniej Antarktydzie (nunatak to szczyt wznoszący się ponad powierzchnią lodowca, który dzięki temu pozostaje nieogładzony), w kilku punktach Grenlandii (szczególnie na wyspie Qeqertarsuaq), w wielu miejscach na Islandii, a nawet na Tahiti, w dolinie Papeno’o.
Wedle stron kamiennomagicznych mezolit jest powiązany z czakrą serca i czakrą korony. Pomaga w podejmowaniu decyzji w oparciu o miłość, wzmacnia więzi w związkach. Ponadto ma coś wspólnego z nawiązywaniem kontaktu z innymi światami i można go stosować do kanałowania istot pozaziemskich (ang. to channel extraterrestrials). Nie pytajcie.
[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Frank A. Imbriacco III, Rock Currier × 3, Volker Betz × 5, Milind M. Kolhatkar × 2, Antonio Gamboni, L. Bernard]
[źródła informacji: Etsy; Minerals.net; mindat.org; P.Sharma, R.Tomar „Synthesis and application of an analogue of mesolite for the removal of uranium(VI), thorium(IV), and europium(III) from aqueous waste”, Microporous and Mesoporous Materials 2008, 116, 1-3, 641-652]