Dzień 3.
Zamek Karpniki
Trasa trzeciego dnia miała objąć południowo-wschodnią część Doliny Pałaców i Ogrodów. Ostatecznie nie wszystkie miejsca udało się odwiedzić, za to dołożyliśmy do tego jeszcze dwa inne, ale o tym na końcu.
Zaczęliśmy od Karpnik, wsi istniejącej od początku XIV wieku, przechodzącej jak zwykle z rąk do rąk między różnymi bogatymi rodami, a ostatecznie własności pruskiej rodziny królewskiej. Zamek w Karpnikach, będący ośrodkiem zespołu pałacowo-parkowego, powstał, tak jak wieś, w XIV wieku jako budowla obronna otoczona fosą. Fosa ta zachowała się do dziś, co jest dość rzadkie wśród tego typu obiektów. Początkowo obiekt składał się z wieży z dwoma budynkami, a całość była otoczona murami. Pod koniec XVI wieku wzniesiono w ich miejscu jeden duży budynek w stylu renesansowym. Ostateczny kształt w stylu neogotyckim nadano obiektowi w połowie XIX wieku.
Podczas drugiej wojny światowej w zamku znajdował się skład dzieł sztuki zrabowanych przez hitlerowców, niestety doszczętnie opróżniony przez Armię Czerwoną. Później zamek przez jakiś czas popadał w ruinę, aż pod koniec lat 60. wyremontowano go i urządzono w nim ośrodek wypoczynkowy, a później sanatorium dla dzieci. W 1993 roku doszło do próby kradzieży renesansowego portalu bramnego. Złodzieje zdołali go odkuć i przygotować do wywiezienia, na szczęście zostało to zauważone w porę i udaremniono te plany.
Dziś zamek jest własnością prywatną, od 2014 znajduje się w nim hotel. Bardzo polecam zajrzeć na jego stronę internetową, gdzie można obejrzeć zdjęcia wnętrz – robią, podobnie jak sam obiekt, imponujące wrażenie. W obrębie parku znajduje się kilka stawów, w których zamek odbija się widowiskowo.
Ruiny kościoła ewangelickiego w Karpnikach
Karpniki są bardzo malowniczą mieściną, w znacznej części rozciągającą się wzdłuż rzeczki o nazwie Gruszkówka. Biegnie wzdłuż niej główna ulica nosząca nazwę Rudawska.
W jej pobliżu znajdują się kolejne ważne zabytki Karpnik – kościół św. Jadwigi Śląskiej z XIV wieku, obecnie w stylu renesansowym
oraz ruiny kościoła ewangelickiego z połowy XVIII wieku. Kościół ten został opuszczony po drugiej wojnie światowej, a w latach 70. spłonął.
Innymi ciekawymi obiektami w okolicy Karpnik są ruiny zamku Sokolec z XIV wieku oraz willa zwana Pałacem Dębowym, z 1875 roku. Tam jednak nie dotarliśmy, zresztą obiekt ten jest i tak niedostępny.