371. Bixbyit

Bixbyit (ang. bixbyite, tylko nie proście, bym to spolszczał), czy konkretniej bixbyit manganowy (bo w 2021 odkryto żelazowy analog), jest minerałem manganu o prostym wzorze Mn₂O₃, czyli poniekąd jest to tlenek manganu(III). Twardość 6-6,5, gęstość niecałe 5 g/cm³. Normalnie zawiera domieszki tlenku żelaza(III) i krystalizuje w postaci czarnych, a czasem szarych wielościanów z połyskiem metalicznym. Niekiedy tworzy nawet doskonałe sześciany podobnie jak piryt. Efektowne kryształy sprawiają, że jest dość poszukiwany przez kolekcjonerów, a jego ceny sięgają do tysiąca do kilku tysięcy dolarów. Aczkolwiek widywałem na serwisach aukcyjnych małe kryształy po setce lub mniej.

Nazwa, nadana w 1897 roku, wzięła się od nazwiska Maynarda Bixby’ego (1853–1935), poszukiwacza, górnika, mineraloga i pisarza specjalizującego się w minerałach stanu Utah i okolic.

Bixbyit jest względnie rzadkim minerałem; znajdowano go głównie w USA, Europie i południowej Afryce. Często współwystępuje z topazem (pomarańczowe kryształy na niektórych zdjęciach). Tak przy okazji, Bixby ogrodził w górach Utah kilka działek dających topazy na poziomie komercyjnym. Jedna z nich, Maynard’s Claim, jest nawet eksploatowana do dziś.

Minerał ten występuje jako jeden z surowców w grze „Life is Feudal”, hardkorowej wieloosobowej grze survivalowej w realiach średniowiecza. Natomiast niezawodne strony kamiennomagiczne stwierdzają, że bixbyit umożliwia nauczanie z integralnością i wglądem, wzmacnia intuicję, wrażliwość, wyobraźnię, zdolności przystosowawcze (to dobre do tego survivala) oraz duchowość (to już niekoniecznie). Stymuluje czakry podstawy, trzeciego oka i korony (oczywiście jeśli wcześniej nam z głowy nie spadła). Wspomaga otwieranie się na dążenia intuicyjne, komunikację z duchami, samoświadomość i czystość połączenia.

Zatem jest kamieniem szczególnie przydatnym dla nauczycieli, zwłaszcza że ma jeszcze uciszać bóle głowy (spowodowane, jak mniemam, nużącymi zebraniami rady pedagogicznej albo ciężkimi wywiadówkami).

[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: D. Schläfli, Matteo Chinellato × 3 (w tym wiodące), Tony Peterson, Steve Hardinger, Dan & Diana Weinrich Minerals, Stefan Wolfsried × 2, Volker Betz, Rob Lavinsky & irocks.com]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *