365. Diopsyd

Diopsyd (ang. diopside) jest minerałem krzemianowym o prostym wzorze CaMgSi₂O₆, czasem zawierającym domieszki intensyfikujące zabarwienie, które może być zielone (wszelkie odcienie), niebieskie, brązowe. Może też być bezbarwny. Zielone zabarwienie pochodzi od jonów Cr³⁺ lub V³⁺, słomkowe lub żółtozielone – od jonów Fe²⁺.

Twardość 5,5-6,5, gęstość ok. 3,3 g/cm³. Nazwa tego minerału pochodzi od greckich słów δις (dis) „podwójnie, podwójny” i όψις (òpsis lub òpsè) „twarz, wygląd” i została mu nadana na początku XIX wieku przez Rene Justa Haüya, francuskiego księdza i mineraloga zwanego „ojcem krystalografii” i uwiecznionego w opisywanym już kiedyś przeze mnie minerale hauynicie. Ale pierwszy opis tego minerału jest wcześniejszy i pochodzi od brazylijskiego przyrodnika nazwiskiem José Bonifácio de Andrada e Silva, jednego z twórców niepodległości Brazylii. Zaś nazwa jest nawiązaniem do dwoistej orientacji kryształów minerału, często obserwowanej w jego skupiskach.

Diopsyd jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych członków grupy piroksenu i powstaje w złożach wapieni, które przeszły metamorfozę, czyli w marmurach. Występuje na wszystkich kontynentach włącznie z Antarktydą, znaleziono go też w meteorytach, np. Kaidun z Jemenu, meteorycie łowickim i meteorycie z Lechówki. Poza tym najczęściej w Polsce występuje w Karkonoszach, ale znaleziono go też w wielu innych miejscach, np. na hałdach odpadów pohutniczych (Świętochłowice i Bobrek, dzielnica Bytomia).

Klarowne egzemplarze, które czasem mają rozmiary kilkucentymetrowe, są wykorzystywane w jubilerstwie. Szczególnie dużo jest biżuterii z zielonymi diopsydami – można ją nabyć w serwisach aukcyjnych, np. na Etsy, w cenie kilkuset złotych. Niestety niektórzy sprzedawcy reklamują swoje błyskotki jako zawierające szmaragd, podczas gdy chodzi jedynie o to, że diopsydy mają szlif szmaragdowy (o kształcie wydłużonego prostokąta). Diopsyd jest nawet czasem nazywany „syberyjskim szmaragdem”, choć ma zupełnie inny skład chemiczny. Na szmaragdy w takiej cenie nie ma jednak co liczyć.

Innym zastosowaniem diopsydu, rzecz jasna występującego w postaci drobnokrystalicznej lub poprzerastanej innymi minerałami, jest wytwarzanie ceramiki i szkła. Można je stosować w branży biomateriałów, a także do zamykania zużytego paliwa jądrowego i jako materiały uszczelniające w ogniwach paliwowych.

Strony od magii kamieni, to jest pardąsik „litoterapii”, jadą z diopsydem na całego. Jest jakoby stymulatorem czakry serca i leczy różne różności, w zależności od tego, jak i gdzie go się nosi. Oprawiony w srebro i noszony w formie pierścienia na lewej ręce chroni przed chorobami płuc (no to chroni czy leczy, bo już nie wiem). Natomiast w złocie i na prawej ręce poprawi aktywność przełyku i jelit. Cytując dokładnie, „moc [diopsydu], przenikając do ludzkiego ciała, rozpuszcza negatyw i daje pozytywny efekt poprzez energiczną aktywność”. Wyczuwam tu jakby odwrotność procesu fotograficznego, bo tam normalnie negatyw wywołuje się i utrwala…

Orientalni uzdrowiciele zalecają codzienne wykonywanie prostych zabiegów z użyciem diopsydu, jednak zonk mamy już na samym początku: „Połóż się na plecach i umieść produkt z Diopside na trzecim oku”. Czyli gdzie, kurła?

To jest po prostu czysta poezja pisana połamaną polszczyzną:

„Inne narody uważają Diopside za kamień milowy między ludzkością a światem dzikiej przyrody.

W Rosji uważano, że czarownice zawsze mają w torebce kawałek Diopside, który pomaga im znaleźć właściwe zioła i nie traci śladów w lesie.

Ogólnie rzecz biorąc, ten klejnot bardzo ostrożnie traktuje swojego właściciela i nigdy nie pozwoli mu zgubić się nie tylko w lesie, ale także w życiu.

Pomaga odkryć wszelkie oszustwa i pomaga wydostać się do czystej wody każdemu.”

Innymi słowy, diopsyd to kamienny GPS i tym akcentem zakończymy.

[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Enrico Bonacina, Tony Peterson, Frédéric Hède, Peter Huber, Matteo Chinellato, Jeffrey A. Scovil × 3 (w tym wiodące), Guy Bernadi, Juan Miguel, Mark Mauthner × 2; pozostałe: Hutang Gems & Jewellery, LuoJewellry, BestJewelrySet, CoLife Jewelry, GemSelect]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *