354. Ludlokit

Ludlokit czy może ladlokit (ang. ludlockite) jest minerałem nazwanym na cześć swoich odkrywców, Fredericka Ludlowa Smitha III i Charlesa Locke’a Keya (tak, to autentyczne personalia), zmarłych niedawno, bo w bieżącym stuleciu. Jest to arsenianowy minerał ołowiu(II) i żelaza(III), o wzorze PbFe₄As₁₀O₂₂ (arsen też na III stopniu utlenienia). Twardość niewielka, 1,5-2, gęstość ok. 4,4 gcm³. Krystalizuje zwykle w postaci długich, cienkich igieł o barwie pomarańczowej, pomarańczowo-czerwonej lub pomarańczowo-brązowej.

Jest to bardzo rzadki minerał. Jego lokalizacją charakterystyczną jest słynna kopalnia Tsumeb w Namibii, a poza tym znaleziono go jedynie w kilkunastu miejscach – głównie w Chile, w okolicy miasta Campiglia Maritima na zachodnim wybrzeżu Włoch i w Grecji, na południowym końcu Attyki.

[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Bruce Cairncross, Michael C. Roarke, Kristalle and Crys, Paul De Bondt (wiodące), Vincent Bourgoin, ROM, Rock Currier, Jeffrey A. Scovil, Kristalle and CC, Elmar Lackner, Fritz Schreiber × 2, Christian Rewitzer]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *