Grandidieryt (ang. grandidierite) jest minerałem o skomplikowanym wzorze (Mg,Fe²⁺)(Al,Fe³⁺)₃(SiO₄)(BO₃)O₂ o barwie zazwyczaj zielonkawoniebieskiej albo „morskiej” (rzeczywiście przypomina kolor nieco prześwietlonej przez Słońce morskiej fali). Niebieski odcień nadają mu jony żelaza(II). Twardość 7,5, gęstość 3 g/cm³. Nazwę nadano mu na początku XX wieku na cześć francuskiego odkrywcy i przyrodnika Alfreda Grandidiera, który w drugiej połowie XIX stulecia odbył trzy wyprawy na Madagaskar, a potem został jednym z autorów 40-tomowej pracy L’Histoire physique, naturelle et politique de Madagascar („Historia fizyczna, naturalna i polityczna Madagaskaru”).
Jest to bardzo rzadki minerał, większość znalezisk pochodzi właśnie z Madagaskaru (tam go właśnie odkryto) i południowej części kontynentu afrykańskiego. Najbliżej Polski znaleziono go w Niemczech, w okolicy Koblencji.
Grandidieryt powstaje jako minerał dodatkowy w skałach glinowych zawierających dużo boru, które uległy przemianie w warunkach niskociśnieniowych. Występuje w aptytach, pegmatytach, gnejsach, ksenolitach.
Z uwagi na dużą twardość grandidieryt można szlifować i wykorzystywać w jubilerstwie. Zdjęcie wiodące przedstawia właśnie duży oszlifowany fasetkowo egzemplarz. Waży niemal 430 karatów (86 g) i należy do filipińskiego kolekcjonera Benedicto G. Membrere V. A na ostatnim zdjęciu w galerii widać największy na świecie kamień o dużym stopniu przezroczystości, który waży ok. 763,5 karata (prawie 153 g). Minerał ten należy do najrzadszych kamieni jubilerskich. W przypadku dużych egzemplarzy (powyżej 10 karatów) szlifowanych fasetkowo cena za karat może sięgać 2 tysięcy dolarów (kaboszony są tańsze – jedynie 500$ za karat).
Grandidieryt wykazuje trichroizm – odmianę pleochroizmu, czyli zjawiska polegającego na tym, że barwa minerału zależy od kierunku patrzenia w świetle spolaryzowanym. Może być postrzegany jako niebieskozielony, lekko żółtawy lub ciemnozielony.
Jako bardzo rzadki minerał grandidieryt jest opisywany przez strony kamiennomagiczne z wielką atencją. Jest jakoby bardzo potężny, a jego energie ciągną człowieka w kierunku tego, czego najbardziej pożąda nasze serce. Jedna z takich stron pisze „Często znajdujemy się na krawędzi urwiska i chcemy skoczyć, ale za bardzo boimy się nieznanego, by się na to odważyć. Grandidieryt otwiera oko twojego umysłu na korzyści z wykonania tego ostatecznego skoku”. Jak dla mnie, to coś, co mówi, żeby nie skakać z urwiska, nazywa się instynkt samozachowawczy i należy go słuchać, ale ja to nudziarz jestem.
[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Elmar Lackner, J.J.Evans × 2, Rob Lavinsky & irocks.com × 2, Jean-Marie Claude, Antonio Zordan, Fabre Minerals × 2; https://www.gia.edu/gems-gemology/spring-2020-labnotes-unusually-large-grandidierite fot. Diego Sanchez; wiodące – By Gmerritt – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80019023]
Bardzo ciekawy i obszerny (aczkolwiek niewolny od kamiennomagicznych bajek) artykuł o grandidierycie można znaleźć tu: https://www.gemselect.com/gem-info/grandidierite-gem-info.php