303. Ksantokonit

Ksantokonit (ang. xanthoconite) jest minerałem należącym do tioarsenianów srebra, wzór Ag₃AsS₃ (wcześniej z tioarsenianów omawiany był m.in. christyt i enragit). Wzór ten jest taki sam jak wzór prustytu, gdyż ksantokonit jest zresztą jego dimorfem.

Nazwa ksantokonitu pochodzi od greckich słów xanthos „żółty” i konis „proszek”. Najczęściej ma właśnie zabarwienie żółte, pomarańczowe lub czerwonawe; twardość 2-3, gęstość ponad 5,5 g/cm³ (jest to względnie duża wartość i wynika z obecności srebra). W temperaturze powyżej 180°C przechodzi w prustyt.

Występuje w żyłach hydrotermalnych i jest bardzo rzadkim minerałem, znajdowanym głównie w Europie i USA (w Polsce jak dotąd nie). Pierwsze egzemplarze wydobyto pod koniec XVIII wieku, ale jako minerał rozpoznano go dopiero w połowie następnego stulecia.

Podczas poszukiwania informacji o ksantokonicie odkryłem, że ta nazwa często pojawia się w kontekście jakichś dziwnych stron internetowych, wypełnionych anglojęzycznym bełkotem albo wręcz bezładnie zrzuconymi na kupę niezwiązanymi ze sobą słowami. Strony te wyskakują w wyszukiwarce, ale nie daje się ich otworzyć, więc jeśli to Skynet, to dobrze się czai.

[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Christian Rewitzer, Stephan Wolfsried × 5, Uwe Haubenreisser]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *