Konelit (ang. connellite) to kolejny siarczanowy minerał miedzi, o wzorze Cu₁₉(SO₄)(OH)₃₂Cl₄·3H₂O. Twardość 3, gęstość 3,4 g/cm³. Ma charakterystyczne niebieskie lub niebieskozielone zabarwienie i krystalizuje w postaci drobnych igiełek, które mogą tworzyć nasze ulubione puchate kulki. Niektóre zdjęcia wyglądają jak fotografie rafy koralowej, należy jednak zauważyć, że są to przeważnie mikrofotografie i np. egzemplarz na pierwszym zdjęciu ma ok. 100 mikrometrów (czyli 0,1 mm). Bardziej makroskopowy pokrój grubszej warstwy konelitu widać na zdjęciu 13. Okazy konelitu oferowane z rzadka na sprzedaż w Internecie zwykle wyglądają jak kamienie pokryte niebieskim nalotem – jeśli struktura igiełkowa jest widoczna gołym okiem, cena staje się nieco wygórowana.
Konelit jest rzadki i powstaje jako minerał wtórny przez utlenianie złóż miedzi. Znaleziono go też na starożytnych przedmiotach wykonanych z brązu, gdzie tworzy się w wyniku korozji. Odkryto go na początku XIX wieku w Kornwalii, a prócz tego występuje jeszcze m.in. na południu Australii, w Arizonie, Kalifornii i Newadzie (czyli SW USA) i w wielu miejscach we Francji, Niemczech i Włoszech (np. na Sardynii). Nazwany na cześć XIX-wiecznego szkockiego chemika Arthura Connella, który zbadał go jako pierwszy.
[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: IOB Sylvano, Chinellato Matteo, gFinello, Stephan Wolfsried, Jean-Paul Fayard, Boniifazi Marco, Luigi Mattei, Daniel Evanich, Steve Rust, Ko Jansen]