PC, Nintendo Switch
A teraz coś zupełnie innego niż w kilku ostatnich odcinkach: „Dorfromantik” z 2021 roku, niemiecka gra logiczna indie, która zapewne spodoba się przede wszystkim miłośnikom „Carcassonne” (ale myślę, że nie tylko, bo jest to bardzo przyjemny, relaksujący tytuł o prostych zasadach).
„Carcassonne” jest również niemiecką grą „planszową”, klasykiem gatunku, można powiedzieć. Gracze losują w niej kolejno kwadratowe żetony przedstawiające fragmenty terenu i zestawiając je pasującymi do siebie krawędziami budują planszę-mapę. Widnieją na niej głównie miasta, klasztory i drogi, które można „zajmować”, stawiając na nich pionki, a po ukończeniu, np. po stworzeniu pełnego miasta przez zamknięcie obwodu murów, zdobywa się punkty. Gra ma mnóstwo dodatków i odmian, w tym np. wersję w uniwersum Star Wars (tam zasady są nieco inne).
„Dorfromantik” polega zasadniczo na tym samym, tzn. gracz losuje żetony z kawałkami terenu i buduje z nich mapę (można je oczywiście obracać w celu lepszego dopasowania). Tu żetony są sześciokątne i znajdują się na nich fragmenty miast, kawałki pól, odcinki linii kolejowych oraz rzeki i jeziora. Nie jest też wymagane zestawianie pasujących krawędzi, ale otrzymuje się za to dodatkowe punkty. Niektóre żetony zawierają też „misje”, np. zadanie ułożenia z danym żetonem pola albo linii kolejowej o określonej liczbie fragmentów lub liczącej co najmniej pewną liczbę fragmentów.
Rozgrywka kończy się, gdy zużyjemy wszystkie żetony ze stosu – na początku jest ich 40, ale w trakcie rozgrywki można otrzymywać dodatkowe, np. za wykonywanie misji z żetonów, tworzenie układów idealnych (czyli takich, w których dany żeton ma wszystkie otaczające go żetony dopasowane), odblokowywanie wskazanych przez grę osiągnięć (w danym momencie trzy).
Gra ma w tej chwili dwa tryby rozgrywki; prócz trybu normalnego opisanego wyżej dostępny jest jeszcze tryb gry swobodnej, w której gracz może budować mapę z dowolnej liczby dowolnych żetonów, ale gra nie jest punktowana. Twórcy gry organizują od czasu do czasu konkursy na najlepsze mapy o kreślonej tematyce, np. miasto albo jezioro.
Twórcy robią też regularne „wydarzenia” odpowiadające różnym świętom, był np. event z tematem halloweenowym.
Screenshoty własne.