179. Etryngit / Rodzaje skał 3

Dzisiaj żółte landryny, czyli etryngit. Jest to siarczanowy minerał wapnia i glinu, o wzorze Ca₆Al₂(SO₄)₃(OH)₁₂·26H₂O. Twardość 2-2,5, gęstość 1,8 g/cm³. Jego nazwa pochodzi od lokalizacji charakterystycznej, miasta Ettringen w Niemczech. Występuje w wielu miejscach w Europie (zwłaszcza w Niemczech) i na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ale szczególnie interesujące okazy pochodzą z Kalahari w RPA. Powstaje też w cemencie portlandzkim i jest jednym z głównych czynników korozji betonu – w Polsce jest czasem nazywany „bakcylem cementowym” (ale bywa też cenionym dodatkiem do cementu porowatego).

Zasadniczo jest bezbarwny i przezroczysty, a w wyniku uwodnienia traci przezroczystość. Zabarwienie żółte lub pomarańczowe pochodzi od domieszek innych substancji, np. soli manganu.

Na koniec powtórki z geologii – skały metamorficzne. Powstają one ze skał wulkanicznych i osadowych albo innych skał metamorficznych w wyniku przemian (metamorfozy – stąd nazwa) spowodowanych przez temperaturę i ciśnienie (co najmniej 150°C i 100 atmosfer), często na dużych głębokościach. Do skał metamorficznych należą m.in. gnejsy, marmury, węgle kopalne, ropa naftowa, a także tektyty takie jak mołdawit. Tektyty są szczególnie ciekawym przypadkiem, gdyż powstają na powierzchni Ziemi w wyniku uderzeń meteorytów i asteroid. Są to szkliwa będące wynikiem przetopienia materiału skalnego pod wpływem wysokiej temperatury. Przypuszcza się też, że niektóre z nich pochodzą z ciał, które weszły w atmosferę ziemską z taką prędkością, że stopiły się jeszcze w trakcie lotu z powodu tarcia atmosferycznego.

[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *