370. Pietersyt

Pietersyt (ang. pietersite) jest jedną z licznych widowiskowych odmian chalcedonu, z wbudowanymi włóknami minerałów amfibolowych, czyli glinokrzemianowych minerałów o skomplikowanym składzie, zawierających m.in. jony Mg²⁺, Fe²⁺, Fe³⁺, Mn²⁺, Mn³⁺, Cr³⁺ i innych. Amfibole są minerałami skałotwórczymi skał magmowych lub metamorficznych, takich jak andezyt, sjenit, dioryt, rzadziej wapienie. Natomiast chalcedon ma prosty wzór SiO₂, twardość 6,5-7, gęstość 2,6÷2,7 g/cm³. Niektóre źródła (nawet Wikipedia!) utożsamiają pietersyt z opisanym już przeze mnie tygrysim okiem, jednak według MinData nie jest to właściwe, gdyż tygrysie oko jest odmianą kwarcu, a nie chalcedonu.

Niemniej pietersyt wykazuje pewne podobieństwo do tygrysiego oka, przynajmniej jeśli chodzi o zabarwienia i występowanie efektu kociego oka. Jednak nawet na oko 😀 tygrysie oko różni się od pietersytu – ma wyraźny układ równoległych, prostych pasm, podczas gdy w pietersycie obserwujemy dużo bardziej chaotyczny obraz (niektórzy nawet dopatrują się w nim smoków).

Zatem pietersyt ma najczęściej zabarwienie brązowe, szare lub niebieskie i jest poprzerastany amfibolami o barwie żółtej, złotej lub pomarańczowej. Właśnie obecność włókien amfiboli odpowiada za efekt kociego oka w pietersycie.

Aktualnie uznaje się, że pietersyt występuje w tylko dwóch miejscach na świecie, co czyniłoby go jednym z najrzadszych minerałów (praktyka pokazuje jednak, że definicje tego typu odmian odmian minerałów są sprawą dość płynną): w chińskiej prowincji Henan i w regionie Kunene w Namibii. Został odkryty w 1962 roku przez Sida Pietersa, który nadał mu nazwę na cześć swojego ojca, noszącego, jak łatwo się domyślić, to samo nazwisko 🙂

Dzięki atrakcyjnemu wyglądowi minerał ten znajduje zastosowanie w jubilerstwie, szlifowany w kaboszony. Nie jest jednak specjalnie drogi.

Strony kamiennomagiczne używają sobie na pietersycie z tzw. dziką rozkoszą (© by Tadeusz Wróblewski). Z racji wyglądu nazywany bywa kamieniem burzy; uważa się że reprezentuje przemianę i chaos. Jest też kamieniem siły i siły woli (ale już nie woli siły), wzmacnia wyobraźnię i marzenia. Rozładowuje negatywne energie i zamęt emocjonalny, przemienia brak pewności siebie w odwagę. Leczy bóle i zawroty głowy, a także zaburzenia wzroku i infekcje oka. Trzeciego też.

[zdjęcia za pośrednictwem strony mindat.org, autorzy: Manfred Kampf × 2, Debbie Woolf, Amir Akhavan, Weinrich Minerals, Inc., Leo Jahaan; pozostałe zdjęcia: Hands of Spirit, GemSelect × 2, Royalgems014 (wiodące), songli, Kamyki Moniki https://kamykimoniki.pl/produkt/wisior-pietersyt/]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *